Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Samsung ve Apple Arasında Yaşanan Hukuki Süreci Değerlendirdi

Eric Schidt, Nexus 7’nin lasnmanı için Güney Kore’de bulunmakta. Schidt, aynı zamanda Samsung ile bir araya gelerek Apple ile yaşanan patent mücadelesini değerlendirdi. Yapılan açıklamaların daha önce yine bu süreci değerlendiren Apple’ın kurucularından Steve Wozniak’ın açıklamaları ile paralel olduğunu görüyoruz.

Eric Schmidt etkinlik esnasında ilk olarak Google’ın misyonu üzerine bazı değerlendirmeler yaptı. Google’ın her zaman yenilik için var olduğunu belirten Shmidth, patent ihlalleri ile yaşanan sürecin içinde var olmak istemiyoruz. Scmidth’in süreçle ilgili yaptığı değerlendirmenin devamı şöyle;

“Açıkça söylemek gerekirse patent savaşları kullanıcıların seçim olanaklarını azaltırken aynı zamanda yeniliğin önünde büyük bir engel olarak karşımıza çıkmaktadır. Mobil dünyasında son dönemlerde gerçekleşen olumsuz durumlardan biri de fazlasıyla patentin oluşmasıdır. İrili ufaklı birbiriyle örtüşen 200.000’den fazla patent mevcut durumda. Bu durum diğer üreticilerin telefon satışlarını baltalamaktadır. Kullanıcılara sunulan telefonların satışını yine bir üreticinin durdurmasının yanlış olduğunu düşünüyorum”

Google’ın üst düzey yöneticisinin Apple ile ilgili sözleri ise oldukça dikkat çekiciydi.

“Apple ile oldukça iyi ilişkilere sahibiz. Hemen hemen her gün görüşüyoruz ve bu görüşmelerde birçok gelişmeyi ele alarak değerlendiriyoruz.”

Samsung için yapılan değerlendirmelere baktığımızda ise “Birçok önemli müşterimizle yaptığımız gibi Samsung ile bir araya geleceğiz ve konuşacak önemli noktaların olduğunu biliyoruz. Samsung, mobil dünyasında bizim en önemli ortaklarımızdan biridir.”

Yukarıda belirtilen açıklamaları değerlendirdiğimizde Google’ın her iki kuruluş için yaptığı açıklamalar mesafeli bir duruş sergilediğini göstermekte. Patent sayısının fazlalığı ve patentlerin birbiriyle örtüşen bir çizgide olması ise arama motorunun rahatsız olduğu bir durum olarak karşımıza çıkmakta. Evet, Google her ne kadar satışta bulunan telefonların bir başka üretici tarafından yasaklanmasının karşısında olsa da oluşan tepkinin daha çok patenti veren kuruluşa ve yargı merciine karşı olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung ve Apple arasında yaşanan ve artık birçok kesim tarafından eleştirilen patent mücadelesinde genel kanı bu sürecin son bulması. Ancak bırakın son bulmasını taraflar çeşitli iddialarla birbirini suçlamaya devam ediyor. Yine de Apple’ın mahkeme salonlarında daha fazla ikamet etmek istediği bilinen bir gerçek. Daha önce yapılan değerlendirmeleri hatırladığımızda Samsung durumun mahkeme salonu yerine çeşitli müzakerelerle çözülebileceğini belirtmiş olsa da Apple çözümü yargıda aramıştı.

Patent kullanımı sebebiyle üreticiler arasında inanılmaz bir para döngüsü gerçekleşmektedir. Ödenen bu miktarlar telefon fiyatlarına eklenerek kullanıcıları etkilemektedir. Örneklemek gerekirse Microsoft çeşitli lisans ve patent anlaşmaları çerçevesinde Samsung ve HTC’den satılan cihaz başına ücret almakta. Satılan her HTC telefonunda 10 dolar cebine koyan Microsoft, Samsung’dan ise 13 dolar kadar bir ücret almakta. Farklı bir örnek vermek gerekirse gsm patentlerinin %67’sini elinde bulunduran Nokia satılan her iPhone telefonu için 10 dolar ücret almaktadır.

Samsung ve Apple arasında yaşanan sürece tekrar dönecek olursak ikili arasında Google arabulucu olur mu bilinmez fakat işlerin gittikçe daha karmaşık bir hal aldığı açıkça ortada. Eric Schidt her ne kadar Apple ile ilişkilerinin iyi seviyede olduğunu belirtmiş olsa da Apple’ın hazır olmamasına rağmen kendi harita servisini kullanmak istemesi bunun  yanında daha önce telefonda önceden yüklü gelen Youtube uygulamasını kaldırması kafalarda soru işareti oluşturmuyor değil. Görünen o ki Apple, Google’a olan bağlılığını azaltmanın yanında süreç içerisinde bu bağlılığı bitirmek istiyor.

Son olarak şunu söylemekte yarar görüyorum “Şirketler arasındaki ilişkiler tamamen maddi çıkarlar üzerine kurulu, bir kuruluş ile ortak çalışmalarınız devam ediyor olsa bile  aslında o kuruş ile bir rekabet halindesiniz. Google-Samsung-Apple ilişkisinde bunu açık bir şekilde görmekteyiz.

kaynak: androidauthority.com