Google, Lollipop Bellek Problemini Çözmek İçin Çalışıyor, Android 5.0.3 Geliyor Mu?

Tüm geniş çaplı işletim sistemi güncellemeleri, geliştiriciler ve kullanıcılar tarafından test edilir. Firmaların içinde bulundurduğu test ekibinin işi, kullanıcılara işletim sistemi güncellemesini sunduklarında yaşanabilecek hataları tespit edip bunun önüne geçmektir.

Mobil telefonlar için geliştirilen en büyük işletim sistemi olan Android‘in ilk versiyonundan bugüne ciddi evrim geçirdiği aşikar. Her versiyonuyla kendini geliştiren ve hatalarını gideren Android, son olarak aldığı genel sürüm güncellemesinden sonra Android 5.0 versiyonuna, yani Lollipop‘a yükseldi.

Google, Andorid 5.0’ı yayınladıktan sonra fark ettiği bazı hatalara yönelik yayınladığı ilk Lollipop güncellemesi Android 5.0.1, beraberinde daha ciddi sorunları da getirdi. Burada yayınladığımız haberde, Android 5.0.1’deki ciddi bellek sorununa değinmiştik.

Sistemin normalde uygulamalar için sağladığı RAM kullanım miktarının 500MB olmasına rağmen, Android 5.0.1’de bu rakam 1.2GB ve yukarısına çıkabilmekte ve buda uygulamaların hata ile kapanıp işletim sisteminde ciddi performans sorunlarına yol açmakta.

Google’ın hata takip sistemine bu konuda gönderilen raporların sayısı her geçen gün artarken, bir kullanıcı sorunun frameworks/base/services/core/java/com/android/server/display/ColorFade.java dosyasının içindeki system_server’dan kaynaklandığını söyledi.

Google sorunun çözümü üzerinde halen çalışıyor ve artık bir sonraki güncellemede bu sorunun çözüleceği bilgisi de resmen dahil oldu ve bu da demek oluyor ki güncellemenin gelmesi artık an meselesi. Takipte kalın.