Google Nexus Prime, Samsung’un Super AMOLED HD Ekranı ve 1.5GHz’lik Çift Çekirdekli İşlemciyle Ekim’de Gelebilir!

Android işletim sisteminde büyük değişimlerin gerçekleşeceği Ice Cream Sandwich güncellemesinin ve Google‘ın bir sonraki telefonu olması beklenen Nexus Prime hakkında yeni bilgiler içeren söylenti haberleri yapılmaya devam ediyor. Kore’li ETNews.com sitesi yayınladığı haberinde, önceki söylentilerdekinden pek de farksız olmayan bilgiler paylaştı.

Birkaç aydır devam eden söylentilere göre; Google’ın yeni cihazını Nexus S‘i de üretmiş olan Samsung üretecek. Nexus Prime’da yakın zamanda bazı Samsung kaynaklarından alınan bilgilere göre onaylanmış olan yeni nesil 1280 x 720 piksel çözünürlüğündeki 4.5 inçlik bir Super AMOLED HD ekranın ve 1.5GHz hızındaki çift çekirdekli işlemcinin yer aldığı söyleniyor. Özellikle BGR.com‘un özel haberindeki birçok bilgiyi doğrulayan bu haber, Nexus Prime’ın Ekim ayında duyurulacağını öne sürüyor. BGR’ın haberinde ise bu sene 24 Kasım‘da kutlanacak olanŞükran Günü resmi duyuruluş tarihi olarak gösterilmişti.

Şuana kadar yayınlanmış olan söylenti haberlerini değerlendirdiğimizde yeni Google telefonunun Samsung tarafından üretileceği, yeni nesil Super AMOLED ekranın ve çift çekirdekli bir çipsetin (Google’ın Android Ice Cream Sandwich versiyonu için lider platform olarak belirlemesi beklenen Texas Instruments‘in OMAP4430 çipseti olması muhtemel.) kullanılacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Mobili.lt sitesinde yayınlanan Samsung’un cihazlarıylı yol haritasına göre I9250 model numaralı cihaz da söylentilerdeki Nexus Prime ile aynı özellikleri taşıyor. Haberlerin farklı kaynaklardan yayınlanmasına rağmen büyük benzerlik gösteriyor olması, yayınlanan bilgilere güven duyulmasının bir başka gerekçesi.

Nexus Prime hakkında sahip olduğumuz teknik özellikler, onun kuvvetlendirilmiş bir Samsung Galaxy S II olduğunu düşündürüyor. Hatırlayacağınız üzere Samsung’un Galaxy S3 cihazını 2011 sonlanmadan duyuracağını konu alan haberler yapılmıştı. Eğer Nexus Prime Samsung tarafından üretilirse Galaxy S3 olmasa da halefi bir cihazın Samsung tarafından üretileceği ve bu söylentinin kısmen doğru olduğu söylenebilir.

Söylentilerdeki bilgileri doğrulaması açısından birkaç gerekçe daha öne sürebiliriz. Son olarak şunu belirtelim; Google’ın ilk telefonu olan HTC Nexus One‘da AMOLED ve Samsung Nexus S’te ise Super AMOLED ekrana yer verilmişti. AMOLED ve özellikle de Samsung’un geliştirme çalışmalarını yürüttüğü Super AMOLED, piyasadaki en kaliteli görüntü sunan, en performanslı ve sınırsız kontrast oranına sahip paneldir. Bizim farkında olduğumuz gibi Google da bu son teknoloji ekranın farkında. AMOLED panel pazarının büyük bir çoğunluğunu elinde bulunduran ve önceki Nexus S cihazını üreterek iyi satış rakamlarına ulaşmış Samsung yerine LG ya da daha farklı bir üreticinin yeni Nexus telefonu üretecek olmasına pek imkan veremiyoruz.

Oled-Display.net internet sitesinden alınan görsellere göre; soldaki panelde alt-pikseller Pentile stilinde, diğerinde ise RGB stilinde dizilmiş. Yani soldaki panel Super AMOLED, diğer Super AMOLED HD’nin alt-piksel dizilimini taşıyor. Aradaki farkı bu iki cihazın karşılaştırıldığı incelemelerde de görebilirsiniz. Bir süre önce onaylanan ilk HD çözünürlüklü Super AMOLED ekran, soldaki alt-piksel dizilimine sahipti, henüz ortaya çıkmış olan bilgilerde ise Super AMOLED HD Plus olarak geçen panelde sağdaki dizilim kullanılmış. Nexus Prime cihazında Super AMOLED HD yani soldaki dizilime sahip panelin kullanıldığı belirtiliyor. Fakat henüz yayınlanmış bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda Super AMOLED HD Plus’ın yer almasını umuyoruz.

PenTile diziliminde her pikselin 8 altpikseli yer alıyor, RGB’de ise 12 alt-piksel sayısının fazla olması; ekranın güç tüketimini etkiliyor, daha kesin, kaliteli ve canlı görüntü performansı sağlıyor ve kontrast oranını artırıyor. Fakat teorik olarak AMOLED ekranlarda ışık katmanı yer almadığından kontrast oranı sonsuzdur, bu sebeple kağıt üstünde aynı olsa da alt-piksel sayısı fazla panellerde farklı bakış açılarından sağlanan görüntü kalitesi daha yüksektir.

Google’ın bir sonraki telefonu Nexus Prime (Bu isimle bile duyurulmayabilir.) hakkında sizlere sunmuş olduğumuz bilgilerin şuan için kesinliği yoktur. Önceki haberlerimizde de ifade ettiğimiz gibi en doğru bilgiye ancak Google’ın Android Takımı duyuruyu yaptığında ulaşabileceğiz. Umarız geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de hayal kırıklığına uğramayız ve bu özelliklerde, en azında yakın özelliklerde bir Nexus telefonuyla karşılaşırız.

müşteri hizmetleri