Google Play İnternet Sitesi Üzerinden Uygulamalar Güncellenebilecek ve Kaldırılabilecek!

Bugünkü Google I/O açılış konuşmasında hiç bahsedilmedi fakat artık Google Play web sitesinde Android cihazlarınız üzerindeki uygulamaları direkt olarak bilgisayarınızdan güncelleme ve kaldırma özelliğine sahipsiniz. “My Android Apps” (Benim Android Uygulamalarım) sekmesine tıklayarak akıllı telefonunuz ya da tabletiniz üzerinde yüklü olan bütün uygulamaları liste şeklinde görüntüleyebiliyorsunuz. Birden fazla cihaza sahip olanlar farklı cihazlara ayrı başlıklar altında bakarak neyin nerede yüklü olduğunu görebiliyor.

müşteri hizmetleri

Sıralama alfabetik, fakat halihazırda bekleyen güncellemesi olan uygulamalar listede en üstte gözüküyor. Listedeki isimlerin yanında bulunan gri “güncelle” tuşuna bastığınız anda güncelleme Android cihazınız üzerinde indirilip yüklenmeye başlıyor. Ne yazık ki henüz bir “hepsini güncelle” tuşu yok.

Uygulama kaldırmak da güncellemek kadar basit; isimlerin yanındaki çöp kutusu simgesine tıklamanız sonucunda istenmeyen silmeleri önlemek için emin olup olmadığınız soran bir uyarı diyaloğu çıkıyor. Buna “evet” dediğinizde silmek istediğiniz uygulama anında cihazınızdan kaldırılıyor.

Bu özelliğin ne kadar kullanışlı olacağı şüpheli çünkü Google Play Store üzerindeki otomatik güncelleme seçeneğiyle zaten güncellemeler oldukça kolay. Fakat kontrolün tamamen elinde olmasını isteyenler ve bilgisayar karşısında zamanını geçirirken telefonu eline bile almadan güncellemelerini kontrol etmek isteyenler için Google’ın böyle fazladan bir seçenek sunmuş olmasını elbette ki kötü bulamayız.