Google’ın Dört Çekirdekli 199 Dolarlık Nexus Tabletini ASUS Üretebilir!

Google‘ın Dört Çekirdekli 199 Dolarlık Nexus Tabletini ASUS Üretebilir!

Amazon‘un düşük fiyatlı Kindle Fire tabletiyle sağladığı satış başarısının ardından diğer üreticilerin alt segmentteki boşluğu doldurmak için çalışmalar yapacağını biliyorduk. Halihazırda ASUS’un harika özellikler sunan MeMO 370T ürünü, CES 2012’de birçoğumuzu ucuzluğuyla büyülemişti. Google‘ın da önemli bir hamlede bulmaya hazırlandığı düşünülüyor.

Henüz sona eren Mobil Dünya Kongresi 2012’de mobil endüstriden iki farklı kaynakla görüşen AndroidAndMe editörü Taylor Wimberley yayınladığı yazıda, Nexus tablet bilgisayarı konusunda Barcelona’da edindiği bilgileri paylaştı.

Söylentiye göre; perakende fiyatı 199 Dolar olması beklenen Google’ın 7 inç büyüklüğündeki dört çekirdekli NVIDIA Tegra 3 çipseti ve Android 4.x Ice Cream Sandwich işletim sistemi versiyonunu taşıyan tablet bilgisayarı ASUS ile ortaklık kurularak piyasaya sürülecek.

Aynı fiyatla Amazon’un Kindle Fire cihazı, 2011 dördüncü çeyreğinde 5 Milyon satarak en çok satılan Android tableti olmuş ve tüketicinin ucuz tablet istediğini kanıtlamıştı. Kindle Fire, gerçekten iyi bir ürün, fakat Google’ın mobil servis uygulamalarından yoksun. Kullanıcıların bu durumdan memnun olduğunu söyleyemeyiz.

Yakalanan satış başarısının Google’ı sevindirdiği düşünülüyor. Fakat arama motoru devi, Amazon’u tablet pazarında bir tehdit olarak görüyor. Çünkü Amazon, kendi içerik servislerinden büyük kazanç sağlarken Google hiçbir gelir elde edememekte. Bu yüzden giriş seviye bir Nexus tabletinin piyasaya sürülmesi için çalışmalar yapılmaya başlamış.

Google’ın Kindle Fire’a rakip olacak tablet modeline 1280 x 800 piksel WXGA çözünürlüklü 7 inç bir ekranın eşlik etmesi ve Nisan ayında seri üretime geçmesi bekleniyor. Haziran’da çıkış yapması muhtemel ürünün işlemcisi ve üreticisi konusunda kesinlik yok.

249 Dolar seviyesinden tüketiciyle buluşacak MeMO 370T’yi üreten ASUS, Google’ı etkilemiş. Daha önce de birlikte çalışarak Transformer ve Transformer Prime cihazlarına güncel Android versiyonlarını en erken yayınlayan iki şirketin ilerleyen dönemlerde birlikte satışlar gerçekleştirmesi gayet mümkün.

Tabletin adının Google Play olabileceği de yayılan iddialar arasında. Çünkü geçtiğimiz ay, Google’ın Play kelimesini içeren onlarca alan adı satın aldığı ortaya çıkmıştı. Çıkış tarihindeki belirsizlik sürse de 27 Haziran’daki Google I/O 2012 konferansında Nexus tableti göreceğimizi tahmin ediyoruz.

Android Market dahil olmak üzere Google’ın mobil işletim sistemi ile bütünleştirdiği tüm servislerine kısıtlama getirdiği aletiyle Amazon 5 Milyon satış gerçekleştirdiyse, Google’ın Tegra 3’lü, WXGA çözünürlüklü, saf Google tecrübesi ile üretilen Nexus modelinin 2012 ikinci yarısında 199 Dolar etiketle 10 Milyon rakamına rahatlıkla ulaşabileceğini düşünüyoruz. Üretim maliyetlerini kısmak için dahili hafıza düşürülecektir, ama yakında duyurulacak olan bulut depolama servisi Google Drive durumu dengeleyecektir.

Google Play hakkında detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip edin!