Google’ın Yeni Nexus Akıllı Telefonu ARM Cortex-A15 İşlemcili Exynos 5250 Çipset ile Gelebilir!

Birkaç hafta önce, Google‘ın kendi tecrübesiyle oluşturduğu Nexus akıllı telefon serisinin dördüncü üyesinin de Samsung tarafından üretileceği iddia edilmişti. Bugün fark edilen bazı veriler, Digitimes’ın tedarik zincirinden kaynaklarına dayandırdığı bu söylentileri doğruluyor!

Google‘ın Git deposunda bulunan exynos adlı kernele eklenen kodlar, yeni bir cihaz üzerinde çalışıldığını ortaya çıkardı. Samsung’un geçtiğimiz ay seri üretimine başladığı 32nm HK-GM mimarisine sahip çift ARM Cortex-A15 işlemcili Exynos 5250‘nin güç verdiği bu alet, Nexus 4, Nexus X gibi isimlerle anılan yeni Google telefonu olabilir.

Yeni Nexus’a ait olduğu düşünülen kodların sızdırdığı özellikler şöyle; 533MHz hızında Vithar kod adlı yeni ARM Mali T604 GPU, S5K4E5 arka kamera, S5K6A3 ön kamera, Wolfson WM8994 ses çipi, WXGA (1280 x 800 piksel) çözünürlüklü ekran.

Samsung, iki hafta önce tanıttığı Galaxy S3’te Exynos 4 Quad çipsetini kullanmıştı. Uzun süre bu akıllı telefonun Exynos 5 Dual olarak da bilinen yeni nesil yongalarla donatılmış bir çipseti taşıyacağını düşünmüştük. Fakat seri üretimi henüz başlayan Exynos 5250 yetişemeyince gözler yılın ilerleyen aylarında duyurulması muhtemel üst düzey modellere çevrildi.

1.7 ve 2.0 GHz’lik versiyonları bulunan Exynos 5 Dual, telefonlarda 1.7GHz hızında kullanılacak. Kış sezonundan önce tanıtılmasına kesin gözüyle bakılan Nexus 4 ve Galaxy Note 2’nin bu çipsetten güç alacağı tahmin ediliyor. Son gelişmeler de bunu kanıtlıyor.

Ortaya çıkan özelliklerden arka kamera, Galaxy Nexus’ta kullanılan sensör ile aynı modeli taşıyor. Ekran konusunda ise; 1280 x 800 piksel çözünürlüğünde olduğu dışında başka bir detay bilinmiyor. Galaxy S3’te kullanılmayan yüksek çözünürlüklü Super AMOLED Plus‘ın yeni Nexus’a eşlik etmesi mümkün.

Android 5.x versiyon numaralı ve Jelly Bean (Jöle Fasulye – Jelibon) kod adılı sürümün güç vereceği yeni Nexus akıllı telefonunu 2012 üçüncü çeyreğinde göreceğiz. Şimdilik cihaz hakkında bilinenler bu kadarla sınırlı. Daha fazlası için bizi takip edin!