Huawei’den 6.1-inç Boyutunda Dev Ekranlı Telefon Geliyor: Huawei Ascend Mate

Cep telefonlarda dokunmatik ekranların yaygınlaşması ve devamında oyun sektörünün mobil cihazlara hızla uyarlanması sonrası telefonların ekran boyutunda da kademeli olarak büyüme göründü. 4inç civarının standart olduğu bir dönemde Samsung geçen yıll büyük bir sürprize imza atarak 5.3inç boyutunda Galaxy Note modelini duyurdu.

Devasa ekranıyla göz dolduran telefon bazı kesimlerce de yadırganmış ve ekran standartlarının çok üzerinde olduğu vurgulanmıştı. Oysa gelinen noktaya baktığımızda10 milyon satış rakamını geride bırakan telefonun ne denli başarılı bir hamle olduğunu görüyoruz. Aynı platform için LG, Optimus Vu ve Optimus V II modellerini sunarken HTC ise 5inç boyutunda sunduğu çözümlerle dev ekran segmentine merhaba dedi.

Galaxy Note II’nin iki ay gibi kısa bir sürede 5 milyon satış rakamını geride bırakması bazı üreticilerin iştahını kabartmış olacak ki farklı çözümlerin bizlere ulaşacağı haberleri artmaya başladı. Bunlardan biride Çin pazarında önemli bir başarı sağlayan ve küresel anlamda da iyi bir ive yakalayan Huawei oldu. Geride bıraktığımız ekim ayı içerisinde sızdırılan bazı görsellerden şirketin dev ekranlı bir telefon üzerinde çalıştığı ifade edilmişti. Aradan geçen zaman zarfında şirket tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken resmi kaynaklardan ilk haberler gelmeye başladı.

media 176

Huawei’nin kıdemli başkan yardımcısı Yu Chengdong dev ekranlı telefon/tablet melezi bir cihaz üzerinde çalıştıkların doğruladı. Galaxy Note II’den daha büyük bir ekrana sahip olacağı iddia edilen telefon için ise bazı teknik detayları sıralanmaktadır. 6.1-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü ekrana sahip olduğu söylenen ve Ascend Mate olarak adlandırılan cihazda 1.8GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli Huawei yapımı çipset, 2GB RAM, 4000mAh pil gücü ve Android 4.1 Jelly Bean olacağı ifade ediliyor.

Telefon için hacimli üretime başlandığı ve Şubat 2013’te Çin’de yeni yıl kutlamaları sebebiyle başlayacak büyük tatil alışveriş sezonunda kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor. Eğer telefon iddia edildiği gibi 6inç segmenti üzerinde sunulursa akıllı telefonlarda ekran boyutlarının nereye varacağı sorusu akıllara gelmiyor değil. Tablet platformunda 7inç’lik modellerin karşımıza çıktığı şu dönemde telefon ve tablet boyutu arasındaki makasın iyice daraldığını söyleyebiliriz.

kaynak: unwiredview.com