Intel Medfield Platformundan Güç Alan İlk Akıllı Telefon Lenovo K800 Tanıtıldı!

Intel‘in mobil cihazlar için geliştirdiği ve daha önce referans cihazlarında tüketici ve geliştiricilerin beğenisine sunduğu Medfield platformunu kullanan ilk akıllı telefon dün gece CES 2012′de tanıtıldı! LG tarafından üretileceğini düşündüğümüz ilk Medfield cihazı, Çin’li üretici Lenovo‘nun K800 modeli oldu. 2012′nin ikinci çeyreğinde Çin’de piyasaya sürülecek olan K800′ün diğer ülkelerde satılıp satılmayacağı henüz bilinmiyor.

32nm‘lik Intel Medfield çipsetinden güç alan Lenovo K800, 1.6GHz hızında, 512KB L2 önbellekli Intel Atom Z2460 tek çekirdekli işlemcisinin bulunduğu Penwell SoC (çip üzerindeki sistem) ile geliyor. Imagination Technologies‘in geliştirdiği 400MHz hızındaki PowerVR SGX540 GPU‘suna sahip olan cihaz, çift kanallı DDR2 RAM kullanıyor. Tek çekirdekli olmasına rağmen tarayıcı testlerinde Samsung Galaxy Nexus, Apple iPhone 4S, Motorola DROID Razr ve Samsung Galaxy S II gibi rakiplerini alt etmeyi başarıyor.

4.5 inç büyüklüğünde 1280 x 720 piksel HD çözünürlüklü TFT LCD dokunmatik ekran, çift LED flaşlı 8MP kamera, ön kamera, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, A-GPS ve WiDi (Televizyon ile telefon arası HD görüntü aktarımı sağlayan bir teknoloji) özelliklerini yapısında ihtiva eden K800, Android’in son versiyonu olan 4.0 Ice Cream Sandwich ile tamamiyle değiştirilmiş bir Lenovo kullanıcı arayüzüyle geliyor. Cihazın diğer özellikleri Lenovo’nun önümüzdeki günlerde yapması muhtemel basın duyurusuyla netlik kazanacaktır.

Intel Medfield platformu ile Lenovo K800′ün Çin pazarında nasıl bir performans sergileyeceği başta diğer çipset üreticileri olmak üzere hepimizi meraklandırıyor. Intel’in işlemcileri güç emmeye meyilli olmalarına rağmen köklü çipset üreticisi, yakın zamanda gerçekleştirilen dizüstü bilgisayarlardaki pil ömrü iyileştirmelerinin akıllı telefonlar ya da tablet bilgisayardaki güç tüketimi konusunda daha iyi bir imaja sahip olmayı umuyor. Bu sebeple Lenovo K800′ün en çok merak edilen özelliği pil ömrü.

Halihazırda akıllı telefon sahiplerinin en önemli sorunu; enerji tüketiminin fazlalığından dolayı tek şarj ile ancak bir gün kullanım süresi sağlanabilmesidir. Eğer Intel enerji tüketiminde ARM işlemcileri geride bırakabilirse Motorola ve Lenovo’dan sonra Android’in diğer önemli üreticilerini de Nvidia ya da Qualcomm yerine kendilerini tercih etmeleri için ikna edebilir.