LG, OLED Ekran Teknolojiyle İlgili Patent İhlalleri Yapıldığını Belirterek Samsung Hakkında Dava Açtı

Dünyanın en önemli ekran panel üreticileri arasında gösterilen LG ve Samsung birbirine düşmüş durumda. İkili arasında uzun zamandır devam bir OLED ekran tartışması mevcut.

Temmuz ayında Samsung kendi bünyesinde çalışan önemli bazı araştırmacıların LG tarafından üst makamlara getirilme vaatleriyle kendi tarafına çekildiğini bildirmişti. Bu araştırma grubunun yer değiştirmesi sebebiyle Samsung’un OLED ekran sırları da bir nevi yer değiştirmiş oldu. Bu noktada ondan fazla dosya ve gizli teknolojinin de çalındığı bildirilmişti. Gelişmeler üzerine Samsung soluğu mahkemede aldı ve kendi teknolojisini kullanan cihazlar hakkında satış yasağı istedi. LG ise iddiaların aksini savunurken davanın önümüzdeki dönem başlayacağını bildirelim.

Samsung’un suçlamaları sonrası LG de Seul Bölge Mahkemesi’nde çeşitli patentlerinin ihlali sebebiyle dava açtı. Davanın oluşumuna sebep olan ihlallere baktığımızda karşımıza yine OLED ekran teknolojisi çıkıyor. LG firması Galaxy S III, Galaxy Note ve Galaxy Tab 7.7’nin OLED panelleri, sürücü devreleri ve bazı tasarım ihlalleri gerçekleştirdiğini savunuyor.

LG değerlendirmesinin devamında fikri mülkiyet haklarının korunmasının yanında eşit şartlarda rekabetin oluşması adına davanın açıldığı belirtti. Her iki davada talep edilen tazminat değerleri şirketler açısında düşük miktarlar olsa da ikili arasında Güney Kore’de süren bu çatışma imaj açısında büyük önem taşımaktadır. Dava süreçleri henüz başlamadı ve davanın neler getireceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.