MEIZU MX Quad-core, Exynos Çipsetle Geliyor, Peki Ya Galaxy S III?

Bugün, uzak doğunun çakma telefonlarla sektöre atılan MEIZU firması MX Quad-core akıllı telefonunu resmen duyurdu. Haziran’da Çin ve Hong Kong’da satışa sunulacak olan Android telefonu muhtemelen Türkiye’de görmeyeceğiz, fakat taşıdığı donanım merakla beklediğimiz Galaxy S III hakkında ipuçları içeriyor olabilir.

Andronova

Yaz aylarından bu yana Galaxy S3 hakkında söylenti haberleri yayınlıyoruz. Bu süreçte birçok kez dört çekirdekli Exynos 4412‘nin kullanılabileceği iddia edildi. Peki Samsung, seri üretimi başlar başlamaz 10 Milyon sipariş alan cihazına güç verecek çipseti neden Çinli Meizu’nun kullanmasına izin versin?

Bu durumda, geçtiğimiz Eylül ayında resmen duyurulan Exynos 5250‘nin Galaxy S III ile gelme olasılığı epeyi artıyor. Tabletler için 2.0, telefonlar içinse 1.7 GHz hızında çift ARM Cortex-A15 işlemcili, ARM Mali T604 grafik yongalı çipset, muhtemelen hem işlem hem grafik performansı hususunda piyasanın lideri olacak. Exynos 5 serisinin tüm detayları için buradaki yazımızı ziyaret ediniz.

32nm düşük güç tüketimli HKGM mimarisiyle geliştirilen Güney Koreli üreticinin yeni çipseti 2012 ikinci çeyreğinde seri üretime geçecekti. Yani birkaç hafta önce üretim başladı. Dev fabrikalara sahip olan Samsung için bu çipsetleri önümüzdeki aya yetiştirmek hiç de zor olmayacak. Zira Galaxy S II’ye güç veren Exynos 4212’nin seri üretimi de çıkış tarihinden 6-7 hafta önce başlamıştı.

Samsung, 17 gün sonra yeni amiral gemisi Galaxy S III’ü Londra’da düzenleyeceği Unpacked 2012 etkinliğinde tanıtacak. Henüz cihazın resmi adını bilmiyoruz Galaxy S III ya da Galaxy Next isimlerinden bahsediliyor.

Mobil işlemci sektörünün en büyük oyuncusu ARM, 2-3 yılda bir yeni işlemci mimarisini piyasaya sürüyor. Bu sebeple Cortex-A15 ya da aynı performansı veremese de bu mimariden esinlenerek tasarlanan 28nm Krait işlemcili modelleri beklemeye değer buluyoruz.

MEIZU MX Quad-core, 4 inç 960 x 640 piksel ASV ekran, Ice Cream Sandwich, Flyme OS arayüzü, 8MP BSI sensörlü f/2.2 diyafram aralığına sahip kamera, 1700mAh pil, 32/64GB dahili hafıza ve 5 renk seçenekleriyle geliyor. 32GB’lık Çin’de 480 Dolar, Hong Kong’da 400 Dolar, 64GB’lık ise; Çin’de 635 Dolar, Hong Kong’da 530 Dolar’dan satılacak.

Kaynak: AndroidAndMe, Engadget

Andronova