Nexus 7’nin Yazılım Tuşları: Telefon ve Tablet Arasındaki Ayrım Ortadan Kalkıyor mu?

“The playground is open.” (Oyun alanı açık.)

İşte internet üzerindeki her Nexus 7 reklamının kenarına iliştirilmiş olan slogan bu. Bununla Google‘ın dikkat çekmeye çalıştığı nokta, Nexus 7’nin her şeyden önce bir medya cihazı olduğu. Okumak, izlemek, dinlemek ve oynamak – işte bunlar N7’yi tasarlarken Google’ın aklında olan kullanım şekilleriydi.

Bunun sonucu şu: Nexus 7 sadece yeni bir cihaz değil, aynı zamanda yeni tip bir cihaz; en azından Android arayüzü  açısından düşünüldüğünde. Google, 7 inçlik bu tableti tamamen sıfırdan yaratmak için kolları sıvadığında, bütün standart Android tablet alışkanlıklarını bir kenara itti. İşte bu sebepten, N7’nin arayüzü ne tablet arayüzü ne de telefon – iksinin ilginç bir karışımı.

Not: Yazının gerisini tam anlamıyla anlayabilmeniz için resimlere tıklayarak tam boyutlu hallerini görmenizi öneririz. Amaç bar dizilimlerini göstermek olduğundan ekran görüntülerinin geri kalan kısmı griye boyanmıştır. Bu sebepten küçük önizleme resimleri boş gibi gözükebilmektedir, fakat tıklayarak tam halini açtığınızda gerekli kısmı göreceksiniz.

N7’den önce, Android kullanıcıya iki farklı sistem barı seçeneği sunuyordu: Tuş barı altta bulunan, ortalanmış tuşlara sahip ve durum barı üstte bulunan 2 barlı dizilim (soldaki); tuş ve durum barı kombine şekilde altta bulunan, sola yaslanmış tuşları bulunan 1 barlı dizilim (sağdaki). Standart olarak 2 barlı dizilim telefonlar için, 1 barlı dizilim ise tabletler için kullanılıyordu.

Bu iki dizilimin döndürülüş halleri de birbirinden farklı. 2 barlı dizilimde, tuş barı yer değiştirmezken, durum barı değiştiriyor. Yani, portre modunda, tuşlar altta ve durum barı üstteyken; yatay modda tuşlar sağda, durum barı üstte oluyor (soldaki). 1 barlı dizilimde ise olay çok daha basit: Zaten tek olan bar, duruş şekline göre hep altta olacak şekilde yön değiştiriyor (sağdaki).

Birkaç hafta öncesine kadar soldaki örnek telefonların, sağdaki örnek iste tabletlerin çalışma şekliydi. Nexus 7 ortaya çıktığında ise bu net telefon/tablet ayrımı ortadan kayboldu.

İşte üstteki bu iki örnek Nexus 7’nin sistem arayüzü. Üçüncü bir dizilim şekli – telefon/tablet karışımı. Telefonun ikili bar dizilimiyle ortalanmış sistem tuşları ve tabletin her dönüş modunda yerini koruyan duruş şekli.

Bu şekil, çift bar arayüzü için en mantıklı dönüş stili; fakat telefonlarda bu kadar kolay işleyemiyor çünkü yatay modda yükseklik alanı kısıtlı olduğundan iki tane yatay bar çok fazla yer kaplar. Fakat N7 gibi daha büyük bir cihazda elimizde daha çok alan var, bu sebepten Google daha tutarlı olan bu tuş dizilimini tercih etmiş – tuşlar her zaman altta.

Bu yeni dizilimi incelediğimizde gördüğümüzse şu: Oyun oynama kolaylığında büyük bir artış. Ortalanmış tuşlar sayesinde oyun oynarken yanlışlıkla sistem tuşlarına basma ihtimalimiz çok daha düşük. Örnekle anlatmak gerekirse; mesela Dead Trigger’daki gibi klasik bir ekran üzeri gamepad kontrol düzenini düşünelim.

Galaxy Nexus’da, sağ başparmağımız tehlikeli bir şekilde Back ve Home tuşlarına yakın. Yapacağımız tek bir dikkatsiz hareketle oynadığımız oyunun ani bir şekilde kapanması mümkün. Aynısı klasik tablet dizilimi için de geçerli. Bu sefer tehlikeyi yaratansa sistem tuşlarının sola yaslı durmasından kaynaklı olarak sol başparmağımız.

Halbuki bir N7’de, sistem tuşları ekranın alt-orta kısmında olduğu için güvenli bir şekilde uzaklar. Oyununuz ne kadar heyecanlı gidiyor olsa bile Back ya da Home tuşuna yanlışlık basabilmeniz neredeyse imkansız.

Hatta tuşların pozisyonlandırılış şekli, fiziksel gamepadlerdeki start/select tuşlarının dizilimine benziyor. Öyle ki, bir Xbox 360 kontrolörüyle Nexus 7’yi yanyana getirdiğinizde şaşırtıcı bir benzerlik görebilirsiniz. Xbox’ın ve N7’nin sistem tuşları neredeyse tıpatıp aynı yerlerde!

Tüm bunlara baktığımızda, gizlenebilir tuşlar en ideali olabilirdi diyebiliriz; fakat bunun en azından yanlışlıkla sistem tuşlarına basmakla, gizlenen tuşların yaratabileceği “tuşlarım nereye gitti?” problemi arasında güzel bir uzlaşma olduğunu görebiliriz. Telefonlar bu sistemi taşımaya yetecek dikey boşluğa sahip değil, fakat gelecekte 10 inçlik tablet diziliminin nereye gideceğini görmek enteresan olabilir. 10 inçlik tabletler de bu tarzdan iyi bir şekilde faydalabilir.

Nexus 7 harika bir medya tüketim aracı olarak tanıtılıyor ve bu konuda haksız olduklarını da söyleyemeyiz doğrusu. Bu tarz şeyler çok küçük dokunuşlar olsa da, yarattıkları etkinin oldukça önemli olduğunu görebiliriz. Android Kullanıcı Deneyiminin başı Matias Duarte de bu dizilim yaratılırken oyun oynama kolaylığının düşünüldüğünü bir Google+ yazısına yaptığı yorumda doğruladı.

Nexus 7’nin boyutu ve hafifliği onu üzerinde oyun oynamak için harika bir cihaz haline getiriyorken, bu yeni tuş dizilimi de yarattığı fazladan kolaylıkla çok güzel bir değişiklik. Sadece reklam sloganı değil, N7 gerçekten eğlence için üretilmiş bir cihaz.

müşteri hizmetleri