NVIDIA Kai Platformu Sayesinde 199 Dolar’a Dört Çekirdekli Tablet Bilgisayar Alabileceğiz!

Açıklamalarında birçok kez 199 Dolar’a dört çekirdekli tabletlerin satılmaya başlayacağını dile getiren NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang, iddialarının arkasındaki projeyi gün yüzüne çıkardı. Kai olarak isimlendirilen yeni platform sayesinde Amazon’un yüksek satış rakamları elde eden Kindle Fire modeliyle aynı fiyata çok daha yüksek donanım ve yazılımsal özellikler sunabilmeyi mümkün kılacak.

NVIDIA’nın yıllık hissedarlar buluşmasında ortaya çıkan Kai, Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümüyle çalışan ve dört çekirdekli bir çipsetin güç verdiği tabletlerin 199$ düzeyinde fiyatlandırılabilmesini sağlayacak. Amerika merkezli üreticinin bazı müşterileri bu özelliklere sahip 199 Dolar’lık tabletler geliştirmeye başladı bile.

Kai platformuyla ilgili internette yayınlanan yukarıdaki görüntüde, ASUS’un CES 2012’de duyurduğu 249 Dolar fiyat etiketili MeMO 370T tableti referans model olarak gösterilmiş. Yılbaşından bu yana hakkında herhangi bir gelişme yaşanmayan bu cihazın Google tarafından iptal edilip yerine 199 Dolar’lık bir Nexus tablet bilgisayarının geliştirildiği tahmin ediliyor.

Tegra 3’ün çok daha ucuz maliyetli ve enerji kullanımı konusunda gelişmiş bir versiyonu olduğu düşünülen Kai ile güçlendirilmiş cihazları önümüzdeki aylarda görmeyi umuyoruz. Hatta 27 Haziran’da başlayacak Google I/O 2012 konferansında Nexus tabletin tanıtılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Şimdilik bu konuda kesin bir bilgiye sahip değiliz, etkinlik tarihi yaklaştıkça yeni sızıntılar gerçekleşecektir.

Geçtiğimiz dönemlerde tablet sektöründe pek etkili olamayan Android ekosistemini gelecekte çok daha parlak günler bekliyor. 199 Dolar gibi oldukça cüzi bir rakama dört çekirdekli tabletlerin satıldığı bir pazarda Android’in rakiplerinin de işi epeyi zorlaşacak.