Özel Rom Geliştirici Ekibi CyanogenMod İlk Nesil Snapdragon Çipsetli Cihazlara Destek Vermeyeceğini Açıkladı!

CyanogenMod ekibi en önemli rom geliştiricilerin başında geliyor. Geliştirici ekip sürüm numarası 9(ICS) ve 10(Jelly Bean) olan romların ilk nesil Qualcomm Snapdragon (S1) çipe sahip telefonlar için desteğini çektiğini açıkladı. CM ekibi donanım kısıtlamaları ve kullanıcı deneyimi kalite noktasında kaygı yaşadıklarını bu yüzden bu kararı aldıklarını açıkladı.

2010 yılı birinci ve ikinci çeyrek dilimlerinde kullanıcılara sunuan akıllı telefonların bir çoğu bu destekten mahrum kalacak. Tüm etkilenen cihazları Gingerbread tabanlı CyanogenMod 7 ile desteklemeye devam edecek.

Kararın arkasındaki teknik sorunlar anlatılırken CM ekibi Nexus One modelinden örnek verdi. CM9 ya da 10 çalıştırmak için telefonun dahili hafızasının bölümlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu da üçüncü şahıs uygulamalarının bozulmasına sebep olacağı için bu cihazların ICS ve Jelly Bean almasının mümkün olmayacağı açıklandı. CM ekibi Android işletim sistemi standartlarını bozmamak ve Google Play’in stabilite sorunları yaşamaması için uyumun bu donanımlar ile sağlanamayacağını belirtti.

Eğer hala bu çip setine sahip bir cihaz kullanıyorsanız CM olmayan diğer özel romlar kullanabilirsiniz. Bu açıklamadan etkilenen ve belki de adını ilk defa duyacağımız cihazların listesi şöyle:

ZTE Blade, HTC Desire, HTC Wildfire, LG Optimus Pro, HTC Tattoo, Samsung Galaxy Ace, HTC Droid Eris, LG Optimus Hub, LG Optimus Chic, Sony Ericsson Xperia X10, myTouch 3G Slide, HTC Hero, HTC Droid Incredible, HTC Legend, HTC Aria, Motorola Cliq, Motorola Backflip, Geeksphone One, LG Optimus One, Nexus One, Sony Ericsson Xperia X10 mini, Samsung Galaxy Fit, HTC EVO 4G, Samsung Galaxy Mini, Huawei U8150, Huawei U8220, Commtiva Z71, Geeksphone Zero.