Qualcomm’un Tereyağı Karşılaştırması İspatladı: ”Snapdragon S4 Mahallenin En Serin Çocuğu”

Bilindiği gibi Qualcomm; Nvidia, Samsung ve Texas Instruments ile birlikte Android dünyasının dört büyük işlemci üreticisinden biri. Qualcomm’un 28nm yonga teknolojili çift çekirdekli işlemcisi Snapdragon S4’ün piyasanın en verimli ve bu yılın en çok aranan işlemcilerinden olduğu kesin.

Qualcomm Snapdragon S4’ün belirtilen önemli faydalarından biri de yongasının inanılmaz ısı verimliliği. Bu noktada Qualcomm bu verimliliğini göstermek için sadece S4’ün ve rakiplerinin kullanıldığı telefonları yoğun görevleri yerine getirirken ısı kameralarıyla görüntüleyip bu görüntüleri yayınlayabilirdi.

Ancak Qualcomm bunun yerine bir adım öteye gidip bir kaç parça tereyağı aldı ve bunları rakip işlemcileri kullanan telefonların üzerine koyup hangisinin en son eriyeceğine baktı. Testlerde 28nm Krait işlemcili Snapdragon S4’ün rakibi olarak Samsung’un Exynos 4210 ve Texas Instruments’ın OMAP4430 çipsetleri kullanılmış.

Elbette biz Qualcomm’un benchmark testinde hangi şartları zorladığını bilmiyoruz ama isterseniz aynı testi sizde kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tüm ihtiyacınız farklı işlemciler kullanan en az iki farklı telefon, telefonları koruyacak bir poşet ve elbette biraz tereyağı.

Bu videonun adının ”Qualcomm Snapdragon S4 Mahallenin En Serin Çocuğu” olduğunu izlediğinizde anlayacaksınız. Ayrıca ”cool” kelimesinin ingilizcede ”havalı” anlamında da kullanıldığını belirtelim.