Samsung-Apple Davası İyici Karıştı: iPone 5, Galaxy Note, Galaxy S III ve Jelly Bean Dava Kapsamına Alındı

Mobil dünyasında üreticiler arasında yaşan hukuki süreçler belirli bir dönem içerisinde son bulurken Samsung ve Apple arasında devam eden süreç ise uzadıkça uzuyor. İkili arasında mevcut durumun bir sonuca varmasını bir tarafa bırakalım sürekli mahkeme heyetine yeni talepler getiriliyor bu durumda davaya farklı bir boyut kazandırmanın yanında süreci uzatmakta.

Geride bıraktığımız ağustos ayında Samsung aleyhine verilen 1 milyar dolar civarındaki tazminat miktarının yankıları sürerken yeni talepler ikiliye daha ciddi zararlar sunabilir. Samsung, Apple’ın yeni nesil akıllı telefonunda kendisine ait bir dizi LTE patentlerinin ihlal edildiği gerekçesiyle iPhone 5’i sürece dahil etmek istemiş, Apple ise Galaxy Note, Galaxy S III ve Android 4.1 Jelly Bean sisteminin bazı ihlallerde bulunduğu iddia ederek dava kapsamına alınmasını talep etmişti.

İkilinin talepleri ABD San Jose Bölge Mahkemesi tarafından incelendi ve talepler doğrultusunda bahsi geçen tüm telefonlar ve Android 4.1 Jelly Bean dava dosyasına eklendi. Ayrıca Apple’ın Galaxy Note 10.1 ve Galaxy Nexus modelleri içinde talebinin olduğunu daha önce sizlere duyurmuştuk. Samsung ise iPhone 5’in yanı sıra iPad 4 ve İpad Mini modellerini de dava kapsamına alabilir. Görüldüğü gibi ikili arasında devam eden süreç oldukça kızışıyor ve dava dosyası daha büyük bir hal alıyor.

HTC ve Apple arasında geçenlerde yapılan lisans anlaşmasının diğer üreticilere örnek teşkil etmesi gerektiğini belirtmekte yarar var. Samsung ve Apple bugün akıllı telefon dünyasının önemli bir bölümüne hakim ve uzun süre bu hakimiyet devam edecek görünüyor. Mahkeme koridorlarında harcanacak zaman ve paranın ar-ge bölümünde harcanması herhalde daha mantıklı olurdu. Fakat her iki cepheden yapılan açıklamalar anlaşmadan uzak bir üslup sergilerken davanın ikinci ayağı aralık ayında başlayacak.

kaynak: reuters.com