Yeni Samsung Cihazları Sınıfının En İyi Grafik Performansını Sunacak, iPad 3’ten Daha Hızlı Olabilecek Mi?

Yeni Samsung Cihazları Sınıfının En İyi Grafik Performansını Sunacak, iPad 3’ten Daha Hızlı Olabilecek Mi?

Birkaç ay önce Samsung‘un yeni amiral gemisi Galaxy S III ve Galaxy Tab 11.6 tablet bilgisayarının Mobil Dünya Kongresi 2012‘de tanıtılacağını düşünüyorduk. Fakat Güney Koreli üreticinin yöneticilerinden gelen resmi açıklamalar çıkış tarihinin geri çekildiğini, akıllı telefonun satışa sunulacağı zamana daha yakın, yılın ilk yarısı içerisinde duyurulacağı bildirmişti.

Tecrübeli üreticinin MWC 2012’deki cihaz duyuruları cümbüşüne katılmayıp bazı orta düzey modelleri tüketiciye sunmayı tercih etmesini gerçekten olumlu karşılıyoruz. Çünkü kongrede harika ürünler tanıtılmış olmasına karşın şuanda teknoloji dünyası bunların yerine halen duyurulmayan Samsung Galaxy S III’ün ne zaman ve hangi özelliklerle geleceğini konuşuyor. Yapılan son analizler ve gelen haberler de gösteriyor ki, şuanda tüketicilerin en çok görmek istediği cihaz, yeni Galaxy S akıllı telefonu.

Samsung, söylentilere konu olan Galaxy S III ve Galaxy Tab 11.6’nın resmi tanıtımlarında, sınıfının en iyi işlem ve grafik performansını sunmaya hazırlanıyor. Yeni Exynos 5250 çipseti ile ARM’ın yeni Cortex-A15 CPU çekirdeği ve Mali T604 GPU’sunu kullanan ilk üretimi muhtemelen Samsung olacak. Önümüzdeki aylarda seri üretime geçecek olan çipset, satışa sunulduğunda piyasadaki rakiplerini bozguna uğratacak ve karşısına uzun süre daha iyi bir SoC (Çip üzerindeki sistem) çıkamayacak.

Mobil sektörde sadece Apple’ı rakip olarak gören Samsung’un bugünkü iPad 3 (iPad HD de olabilir.) etkinliğini merakla takip ederek hamlesini buna göre gerçekleştireceğini tahmin ediyoruz. Geçtiğimiz MWC 2011’de Galaxy Tab 10.1 cihazını duyuran üretici, Apple’ın duyurusunun ardından iPad 2’den daha ince, güncellenmiş bir Galaxy Tab 10.1 ile tekrar tüketicinin karşısına çıkmıştı. Muhtemelen bu yıl da patent davalarına maruz kalmamak için daha temkinli bir şekilde kendi amiral tabletinin piyasadaki en iyi ürün olmasını sağlamaya çalışacaktır.

Apple, yeni iPad tablet bilgisayarında büyük ihtimalle 9.7 inçlik 2048 x 1536 piksel çözünürlüğe sahip bir ekran kullanacak. Fakat halihazırda Samsung’un WXGA (2560 x 1600 piksel) çözünürlüklü yeni nesil bir ekran teknolojisine sahip olduğunu ekleyelim.

Kullanılacak çipsetin A6 ya da A5x adını taşıyacağı, dört Cortex-A9 veya düşük bir ihtimal de olsa çift A15 işlemciyle gelebileceği söyleniyor. Cupertino merkezli şirketin kullandığı Imagination Technologies üretimi PowerVR grafik yongaları ile her zaman liderliğe orturduğunu itiraf etmeliyiz, bunun yeni cihazla devam edeceğinden eminiz. iPad 3’te PowerVR 6 serisi Rogue kod adlı GPU kullanılabilir.

ARM’ın Mali serisi GPU’sunu kullanan ilk üretici olan ve iş ortağının mobil sektöre dahil olmasında büyük katkı sağlayan Samsung, bu kararından vazgeçmeyi pek düşünmüyor. Resmi ARM blogu yazarlarından Katie Morgan, Samsung’un MWC 2012’deki standını ziyaret ederek Samsung’un Mobil Pazarlama Üst Düzey Yöneticisi Massimiliano Villani ile görüşmüş. Villani bu görüşmede, GPU’ları test ettiklerini ve ARM tarafından sağlanan Mali mimarisinin günümüzün en iyi grafik performası sağlayan yongası olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Samsung yöneticisi, Exynos 5250 çipsetinin hangi grafik işlemci modelini barındırdığını söylemiyor. Fakat bizler Taylor Wimberley’nin CES 2012 fuarında yaptığı araştırmalar ve sonrasında ZDNet sitesinden gelen veriler doğrultusunda ARM Mali T604’ün kullanıldığını öğrenmiştik. Dört çekirdeğe kadar ölçeklendirilebilen GPU’nun geçen yılki en iyi işlemcilerden biri olan Mali-400’den 5 kat daha fazla performans sağladığını biliyoruz.

Exynos 5250’nin satışındaki kilit noktanın 12.8 GB/s bellek bant genişliği olduğunu söyleyen Massimiliano Villani bizleri iyice heyecanlandırıyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Katie Morgan’ın Samsung standını ziyaretinden görüntülere aşağıdan göz atabilirsiniz.