Samsung Galaxy S III Hangi Özelliklere Sahip Olacak, Tüm Detaylar! (GÜNCELLEME: Nisan’da Satışa Sunulabilir!)

Mobil Dünya Kongresi 2012 yaklaşıyor! Etkinliğin en çok merak edilen tanıtımının Samsung Galaxy S III olduğunu söyleyebiliriz. Önceki ürünlerle ilgili güncelleme sıkıntılarının haricinde Samsung Galaxy S serisi akıllı telefonlar kullanan tüketiciler Güney Kore’li üreticiden memnun. Hatta yayınlanan son veriler, Android ekosisteminde en çok tercih edilen markanın Samsung olduğunu gösteriyor.

Milyonlarca tüketici tarafından heyecanla beklenen Galaxy S3 hakkında henüz elimizde resmen kanıtlanmış veriler yok. HTC‘nin Supreme (Edgeveya Endeavour da olabilir.) ve LG‘nin X3 dört çekirdekli akıllı telefonları ilk görüntüleriyle ortaya çıkmıştı. Önemli yeniliklerle gelen bu cihazların önümüzdeki aylarda mobil pazarda iyi işler başaracağından eminiz. Fakat geçtiğimiz yıl tanıtımının ardından yaklaşık 6 ay sektörün en performanslı telefonu olma ünvanını taşıyan I9100 Galaxy S II‘yi deviremeyen diğer üreticilerin bu yıl işlerinin çok daha zor olduğunu söylemeliyiz.

AndroidAndMe sitesinden Taylor WimberlyCES 2012 fuarında Samsung yetkililerinden yeni Exynos işlemciler hakkında öğrendiği bilgileri ve bazı söylentiler yayınladı.

Bazı söylentilere göre; Apple‘ın A5 çipsetleri Samsung’un Amerika’nın Texas eyaletinin Austinşehrindeki büyük fabrikasında üretiliyormuş. Fakat bu ayın başlarında, fabrikanın yeni bir uygulama işlemcisinin üretimini de gerçekleştirdiği bilgisine ulaşılmıştı. Samsung System LSI Pazarlama Üst düzey Müdürü Richard Yeh ile konuşan Taylor Wimberly, fabrikada şuan Samsung’un 32nm‘lik High-K Metal Gate (HK/MG) düşük güç tüketimli yeni işlemcilerinin üretildiğini öğrenmiş.

Apple’ın A5 çipsetleri 45nm mimarisiyle üretiliyor. Samsung’un ise; Exynos 4212 ve Exynos 5250 çipsetlerini 32nm olarak geliştirdiği duyurulmuştu. Hatta CES 2012′de sergilenmişti. Ayrıca yine 32nm’lik Exynos 4412 resmen onaylanmasa da internete sızmıştı.

exynos 4212 power consumpti 630x360

Kısaca yeni Exynos 4212; Samsung Galaxy S II I9100′de yer alaln Exynos 4210′un gelişmiş ve bazı Galaxy S II modellerinde de kullanılan versiyonudur. 1.5GHz hızına kadar çıkabilen iki adet ARM Cortex-A9 işlemci ile %25 daha fazla işlem performansı ve geliştirilmiş ekran kartıyla %50 daha fazla grafik performansı sağlayabiliyor. Fakat performanstaki artışa rağmen güç tüketimi neredeyse yarıya iniyor.

Yukarıdaki görüntünün solundaki kırmızı sütun, Exynos 4210, sarı olan ise, Exynos 4212′nin GPU güç tüketimini gösteriyor. Sağda da işlemci güç tüketimi gösterilmiş. Exynos 4212, işlemcisi daha yüksek bir hızda olmasına rağmen yeni 32nm teknolojisi sayesinde %40 civarında daha az güç tüketiyor.

Samsung’un ARM Cortex-A15 işlemcili ilk çipseti olan Exynos 5250 de CES 2012′de sergilenmiş. Bir geliştirici kiti üzerinde HDTV’ye bağlanan çipset, WQXGA 2560×1600 çözünürlükte görüntü verebilmiş. Bu çipseti taşıyan bir de Android 4.0.x işletim sistemli tablet bilgisayar gösterilmiş, fakat blog yazarlarına ve geliştiricilere bunun hakkında görsel yayınlamamaları söylenmiş.

Geliştirici ve blog yazarları içni ayrılan fuar alanında Exynos 4212 ile Exynos 5250′nin dışında bir bölüm daha bulunuyormuş. Üstü bir perdeyle kapalı olan bu bölüm ve Exynos 4412 hakkında Samsung yetkililerinden bilgi almak isteyen Taylor’a üretinin bu konuda şimdilik açıklama yapmak istemediği belirtilmiş.

Şuana kadar bahsi geçen tüm Exynos işlemcilerinin kullanılabilme ihtimali olduğunundan bahsediliyor. Apple’ı kendi için en büyük rakip olarak gören Samsung’un hem bu sebeple hem de donanımlardaki hızlı ilerleyişi yavaşlatmak adına çift çekirdekli bir çipsetle Mobil Dünya Kongresi‘nde tüketicinin karşısına çıkabilirmiş. Biz Samsung’un böyle bir hamlede bulunacağına pek ihtimal vermiyoruz. Çünkü Sammobile.com sitesinin Samsung’un içerisindeki kaynaklarına göre; üretici Galaxy S III’ü geliştirmeye başladığı ilk günden beri dört çekirdekli olması konusunda planlar yapıyormuş. Yani içiniz rahat olsun, Samsung performans konusunda bizleri hüsrana uğratmayacak.

İşlemci konusunda son olarak, Exynos 44122nin en muhtemel model olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ARM Cortex-A15 işlemcili Exynos 5 serisinden bir modelle de karşılaşabiliriz. Gerçi çipsetin duyurusunda tablet bilgisayarlarda kullanılacağı açıklanmış olsa da Galaxy S III’te kullanılması halinde dünyanın Cortex-A15 işlemcili ilk akıllı telefonu olabilirdi. Böyle bir teknolojinin kullanılması tabiki cihazın çıkışında bir gecikmeye yol açabilir. Şuan için kullanılma ihtimali en yüksek olan çipset; dört çekirdekli, ARM Mali-T604 ekran kartlı Exynos 4412′dir.

Değişimin yaşanacağı bir diğer alan da, ekran. qHD çözünürlüklü Super AMOLED ekranlarını Nokia, HTC ve Motorola gibi rakiplerine satmaya başlayan Samsung’un bu ekrandan çok daha yüksek görüntü kalitesi sağlayan bir OLED panelle karşımıza çıkacağını düşünüyoruz. Belki de önceki söylentilerdeki gibi3D özellikli bir ekranla karşılaşabiliriz.

Ayrıca Sammobile’in eline ulaşan Galaxy S 3′ün yazılımıyla alakalı verilerde şunlarla alakalı APK dosyalarına rastlanmış; NFC, LTE, S Memo, S Agenda. Galaxy Note’tan hatırladığımız S Memo ve S Agenda uygulamalarının yeni Galaxy S telefonunda kullanılacak olması bizlere bir stylus kaleminin olabileceğini düşündürdü. Belki de Galaxy Note benzeri yeni Samsung cihazı Galaxy S III’tür.

En yüksek kamera çözünürlüğünün 8MP olduğunu bulan Sammobile, tabiki bunun birşey ifade etmediğini söylüyor. Her geçen gün cihazın prototipi değişime uğruyor olabilir. Galaxy S III’ün taşıması muhtemel kamera sensörünün 10 ya da 12MP çözünürlüklü olma ihtimalinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Samsung, Apple dışındaki üreticileri pek rakip olarak görmese de Android ekosisteminin en önemli markalarından HTC ve LG’nin akıllı telefonlarını sızdıran Pocketnow, cihazların Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve dört çekirdekli çipsetle geldiğini ifade etmişti.

Eğer Android’in son versiyonu olan Ice Cream Sandwich‘i biraz araştırdıysanız, arayüzün Home ya da diğer butonlar olmadan ekranın altında konumlanan özelleştirilebilir bölüm sayesinde yönetilebileceğini bilirsiniz. Fakat burada önemli olan yazılımın desteği değil kullanıcı arayüzünün yeni özelliklere hazır olup olmamasıdır. Acaba Samsung’un TouchWiz 5.0 arayüzü Home ya da diğer kapasitif dokunmatik butonların kullanılmaması durumuna hazır mı? HTC ve LG, eğer Pocketnow’ın eline geçen veriler doğruysa butonsuz bir akıllı telefona hazır olmadığını gösterdi. Ya da rakiplerini yanıltmak için böyle bir hamle yaptı.

Sammobile’e göre; Galaxy SIII’ün donanımıyla ilgili söylentileri şöyle yüzdeleyebiliriz;

– Dört Çekirdekli Çipset %100

– Farklı bir ekran %100

– NFC çipi %100

– Avrupa için 4G LTE %25

– Amerika için 4G LTE %100

– Kamera 8MP %20, 10MP %40, 12MP %40

– Home butonsuz %50

– Android 4.0 Ice Cream Sandwich %100

Gerçekler nasılsa yaklaşık bir ay sonra, 27 Şubat’ta düzenlenecek olan MWC 2012′de öğreneceğiz. Barcelona’da bulunamayacak olsak da etkinliği yakından takip ederek tüm detaylarıyla yeni akıllı telefon ve tabletleri inşallah sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

GÜNCELLEME: Rus blogcu Eldar Murtazin, gün içerisinde Twitter hesabından bazı mesajlar paylaştı. Kendisi önemli bir blogcu olduğundan üreticiler tarafından bazen yeni cihazların prototipleri dağıtılabiliyor. Yeni telefonunu çok sevdiğini belirten Eldar’a gelen cevaplardan anladığımız kadarıyla bu cihaz Samsung’un yeni amiral gemisi olan Galaxy S III. 1.5-1.6GHz hızında dört çekirdekli çipset, HD çözünürlüklü, yazılımsal düzenlemeler, Android 4.0, 12MP kamera gibi özellikleri olduğunu bildiren Eldar Murtizan, güç tüketimi konusunda Samsung’un önemli bir mesafe katettiğini ve cihazın çok hızlı olduğunu söylüyor. Ayrıca Samsung Galaxy S3′ün Barcelona’da resmen duyurulacağını da ifade ediyor.

Çıkış tarihinin ise, Nisan olduğunu ima eden Eldar’ın verdiği bu bilgi bizim elimizdeki bilgilerle de örtüşüyor. Çünk geçtiğimiz yıl Nisan sonunda Güney Kore’de satışa sunulan Galaxy S II’nin Exynos çipsetleri duyuru sırasında üretilmekteydi. Fakat şim Mobil Dünya Kongresi Şubat’ın sonunda yapılmasına rağmen cihazın tanıtılmasının ardından 1 ay bile geçmeden satışa sunulabileceği söyleniyor. Çünkü Taylor Wimbery’nin Samsung yetkililerinden öğrendiği verilere göre; 32nm’lik yeni çipsetilerin üretimini Ocak ayının başlarından bu yana sürüyor. Umarız herşey söylendiği gibi gerçekleşir.

media 17576

Eldar Murtazin’in diğer mesajlarına aşağıdaki PhoneArena bağlantısından erişebilirsiniz.