Samsung, Galaxy S III’ün Çıkış Tarihi Üzerindeki İncelemelerini Sürdürüyor, Yeni Bilgiler İnternete Sızdı!

Tüm teknoloji dünyası Samsung‘un yeni akıllı telefonu Galaxy S III‘ün Mobil Dünya Kongresi 2012‘de tanıtılmasını beklerken birkaç gün önceki yeni söylentiyle hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Çünkü 27 Şubat’ta başlayacak olan kongrenin en çok merak edilen duyurusu belirsiz bir tarihe ertelenmişti. Yılbaşındaki Tüketici Elektroniği Fuarı‘nda sınırları zorlamak sloganıyla bir etkinlik düzenleyen Samsung, bu gecikmeyi sloganına uygun bir hamle yapabilmek için gerçekleştirmiş olabilir.

Samsung’un bu haftaki kazanç duyurusunda şirketin yöneticilerinden Bayan Younghee Lee, Galaxy S III’ün varlığını ilk defa resmen dile getirdi. Bir analizistin Galaxy S III’ün çıkış tarihiyle alakalı sorusuna şu cevabı verdi:

Biz hala ne zaman lanse edileceğine dair bazı seçenekleri değerlendiriyoruz. Kesinleştiğinde sizleri bilgilendireceğiz.

Bugün, Samsung Destek sitesinden Galaxy S III’e ait olduğu düşünülen GT-I9300 ortaya çıktı ve nasıl bir cihaz olacağı bilinmeyen GT-I9800 modelinin Wi-Fi sertifikası yayınlandı. İlk Galaxy S telefonu I90xx ve Galaxy S II ise I91xx model numarasıyla çıkış yapmıştı. Bu durumda üçüncü model I92xx olmalıydı. Fakat Google‘ın Galaxy Nexus cihazı I925x modeliyle geldiğinden Galaxy S3 için seçilecek en mantıklı model numarası I93xx olacaktır. Bu model numarasına dair bilgilerin sızmış olması tahminlerimizi kuvvetlendiriyor.

Mobil Dünya Kongresi 2012′deki etkinliklerin tarihlerini sizinle buradaki haberimizde paylaşmıştık. Birçok üretici davetiyelerini gönderdi. Fakat Samsung cephesinde bir k-hareketlilik yok. Yukarıdaki açıklamanın MWC 2012′ye bir ay kala yapılmış olması, Galaxy S III’ün bu kongrede tanıtılma ihtimalini çok düşürdü diyebiliriz.

Diğer söylentilere göre, Güney Koreli üretici birden fazla Galaxy S III prototipi üzerinde çalışıyor olabilir. Biri Exynos 4412 olarak internette söylentileri yayılan dört çekirdekli ARM Cortex-A9 işlemciler içeren çipset ile donatılmış olabilir. Bir diğerinin ise, ARM Cortex-A15 işlemcili Exynos 5250 çipsetten güç alması muhtemel.

2GHz hızında çalışan Exynos 5250′nin bugünkü Samsung açıklamasıyla 2012′nin ikinci çeyreği, yani Nisan-Mayıs-Haziran aylarında toplu üretime geçeceği resmileşti. Çift çekirdekli olmasına karşın her bir A15 işlemcinin iki A9 işlemci işlem gücünde olduğunu göz önünde bulundurmalıyız. Ayrıca taşıdığı ARM Mali-T604 ekran kartı, Galaxy S II’deki Mali-400MP‘den en az 4 kat daha fazla grafik performansı vaad ediyor.

Fakat çipsetin ilk olarak tablet bilgisayarlarda daha sonra akıllı telefonlarda kullanılacağı açıklandı. Yani Exynos 5250′li bir Galaxy S akıllı telefonu en erken yaz sonu gibi satışa sunulabilecektir diye tahmni ediyoruz. Yine de böylesine güçlü bir cihazı beklemek için değecektir. Üstelik Amerikan operatörleri için hazırlanan Galaxy S III versiyonları ile orjinal model arasındaki çıkış tarihi farkı en aza inmiş olacaktır.

Samsung, rakiplerini yanılgıya uğratmak için halen yeni amiral gemisinin giz perdesini aralamamış olabilir. Şuanda internette Galaxy S III ile yayınlanabilecek her türlü bilgiyi kabullenebiliriz. Çünkü sadece birkaç özelliği hakkında kesin ifadelerde bulunabiliyoruz. Son gelişmelerden sizleri haberdar etmeye devam edeceğiz. Bizim takip etmeye devam edin!

müşteri hizmetleri