Samsung Galaxy S ve Galaxy Tab için Gelmeyeceği Açıklanan Android 4.0 Güncellemesi Tekrar Değerlendirilecek!

Geçen hafta 2010 yılı amiral gemileri I9000 Galaxy S ve P1000 Galaxy Tab 7 için yeni Android 4.0 Ice Cream Sandwich versiyon güncellemesinin gelmeyeceğini açıklayan Samsung, bugün ortaya çıkan bir rapora göre; 20 Milyondan fazla tüketicisinin gösterdiği öfkeye kayıtsız kalmayarak güncellemenin bu cihazlarda çalışabilmesi için yazılımı tekrar inceleyecek.

Ajnews tarafından yayınlanan haberde yer alan Samsung Elektronik’in açıklaması, Güney Koreli üreticinin verdiği karardan ötürü pişman olduğunu gösteriyor. Galaxy S ve Galaxy Tab’i iki yıl sözleşmeli satın alan birçok kullanıcının olduğunu düşündüğümüzde, yazılım desteğinin bu süreç sona ermeden kesilmesi başta cihazının parasını hala ödeyen bu tüketiciler olmak üzere her ürün sahibini az çok etkileyecektir.

Güncellemenin Galaxy S ve Tab için yüklenemilmesini sağlamayı deneyeceğini belirten Samsung’un bunu nasıl yapacağını bilmiyoruz. Çünkü geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, RAM ve ROM miktarlarının yetersiz olduğu bahanesi öne sürülmüş, TouchWiz kullanıcı arayüzünün tüm eklentileriyle hafızada büyük yer işgal edeceği söylenmişti. HTC‘nin Desire akıllı telefonunda izlediği arayüzsüz bir güncelleme yayınlama yolu tercih edilebilir. Fakat böyle birşeyin olma ihtimali düşük görülüyor. Bunun yerine TouchWiz 3.0 kullanıcı arayüzünün Android işletim sistemi üzerindeki etkisi azaltılarak Ice Cream Sandwich sürümünün kendi görsel ögeleri tercih edilerek hafıza konusundaki problem giderilebilir. Bu sayede 20 Milyonun üzerindeki Galaxy S ve Galaxy Tab kullanıcısı Samsung’a olan güvenini tekrar kazanmış olacaktır. Yani hem üretici hem tüketici bu güncellemeden olumlu yönde etkilenecektir.

Şimdilik güncellemenin kesin geleceğini bile ifade edemeyiz. Fakat gelme ihtimali oldukça yüksek. Her ne kadar Samsung’un yayınlayacağı Android 4.0 güncellemesi bir kısım kullanıcı için pek bir öneme sahip olmasa da akıllı telefon ve tablet bilgisayar tüketicilerinin çoğunluğunun üçüncül şahısların geliştirdiği yazılımlar hakkında bilgi sahibi olmadığının unutulmaması gerekiyor. Bu sebeple tüketiciler, ancak üretici yayınlarsa işletim sistemi versiyonlarına ulaşabiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda atılan adımın stratejik olarak Samsung’a büyük faydası olacaktır.

Resmi blogundan yaptığı açıklamadan sonra tüketicinin büyük öfkesiyle karşılaşan Samsung’un bu yanlış kararından erken dönmüş olması sevindirici. Yapılacak diğer resmi açıklamaların detaylarına bizi takip ederek ulaşabilirsiniz.

müşteri hizmetleri