Samsung Galaxy S3 Olduğu İddia Edilen I9300’e Ait Video, Görüntü ve Fotoğraf Çekimleri Sızdı! (Güncelleme 1) (Güncelleme 2)

3 Mayıs’ta resmiyet kazanacak Samsung‘un yeni amiral gemisi Galaxy S3 olduğu iddia edilen GT-I9300 model numaralı cihazın video, görüntü ve fotoğraf çekimleri internete sızdı. Vietnamlı Tinhte sitesine göre; tasarım değişebilir, fakat özellikler kesinmiş.

4.6 inç 1184 x 720 piksel Super AMOLED ekran, 1.4GHz dört çekirdekli Exynos 4412 çipset, 1GB RAM, 16GB dahili hafıza, 8MP kamera, NFC çipi ve 2050 mAh pile sahip olduğu iddia edilen I9300, önceki gün Gizmodo Brezilya tarafından da sızdırılmıştı. Görüntülerdeki aletin son tasarım olmadığını biliyoruz. Samsung’un bu sızıntı sonrası açıklaması ise şöyle oldu;

Daha fazlasını Samsung Mobile Unpacked 2012’de söyleyebileceğiz.

Ice Cream Sandwich sürümüyle yüklü gelen telefonda yeni TouchWiz kullanıcı arayüzü kullanılmış ve Galaxy Nexus’taki gibi ekran üzerinde dolaşım butonları ihtiva ediyor. Operatörlerin test etmesi için gönderilen ürünlerden biri olduğu gayet açık. Ama Exynos 4412’nin yapısında bulundurduğu, Samsung Galaxy S II’dekiyle aynı olan Mali-400MP grafik işlemcisi bizi epeyi kızdırdı. Eğer aylardır beklediğimiz Galaxy S3 bu çipsetle gelirse Snapdragon S4 ve Tegra 3+’ın gölgesinde kalacaktır.

Yeni yılda satışa sunulan diğer akıllı telefonlarda olduğu gibi I9300 de microSIM slotuyla geliyor ve hafızası microSD kart ile arttırılabiliyor. Henüz tasarım ve diğer teknik detayları konusunda bilgi sahibi değiliz. Daha yüksek çözünürlük, fazladan iki işlemci ve biraz daha büyük pille Galaxy S II’nin güncellenmiş versiyonu olarak nitelendirebileceğimiz I9300’ün 3 Mayıs’ta tanıtılacak amiral gemi modeli olmamasını umuyoruz.

Öte yandan Samsung, yeni üst düzey ürününün tanıtımdan önce ortaya çıkmaması için sıkı önemler alıyor. Bu sebeple teknik özelliklerin eski prototiplere ait olması mümkün.

Son olarak Güney Koreli üreticinin yeni bir bulut depolama hizmeti duyuracağı da konuşuluyor. Samsung S Cloud adlı servis, 5GB ücretsiz hafıza sunabilirmiş. Herşey 3 Mayıs tarihinde Londra’da netleşecek. İnternette yayınlanan video ve görüntülere aşağıdan göz atıp I9300’ü yakından inceleyebilirsiniz.   

Güncelleme 1: Cihazın detaylı görselleri ortaya çıktı. Pilinin üzerinde M Project yazılı olan aletin Samsung M adıyla anılan ve Visa’nın sunumlarında da sızan Olimpiyat telefonu olma ihtimali yükseliyor. NFC çipi sayesinde kolaylıkla kredi kartı olarak kullanılabilecek.

Galaxy S II’deki çipten %50 daha iyi performans sağlayacak hızlandırılmış Mali-400MP GPU’nun 1280 x 720 piksel çözünürlükle bu avantajı da olmayacak, hatta daha düşük test sonuçları bile elde edilebilir.

Son olarak cihazın Galaxy S II’dekiyle aynı, f/2.6 diyafram aralıklı 8MP kamera sensörünü taşıdığını ekleyelim. Yani Samsung, gördüğümüz bu test ürünlerini Exynos 4412’nin 4G LTE iletişim teknolojisiyle nasıl çalıştığını görmek için operatörlere dağıtmış olabilir.

Güncelleme 2: İnternette yayınlanan aynı cihazın aşağıdaki görüntüsü aletin Galaxy S3 olduğunu ortaya koyuyor. Fakat örnek prototip 16.12.2011 tarihinde kontrol edilmiş. Yaklaşık 4 aylık süreçte ne gibi değişikliklerin gerçekleştiğini bilemeyiz. Yani eski bir örnek ürüne dayanarak Samsung’un amiral gemi telefonunun sahip olacağı özellikleri tahmin edemeyiz.