Samsung Galaxy Tab 10.1′in Avrupa ve Avusturalya’daki Satış Yasağı Kaldırılıyor!

Samsung‘un 10.1 inçlik Galaxy Tab tablet bilgisayarının, bir süre önce Apple’ın cihaz kopyalama ve patent ihlali iddialarıyla açmış olduğu davalardan ötürü Alman Dusseldorf Mahkemesi tarafından Hollanda hariç diğer tüm Avrupaülkelerinde reklamları ve satışı yasaklanmıştı.

Kararın alınmasından sonra her iki firma da açıklamalarda bulunmuştu. Devam eden hukuki süreç sonuçlanana kadar geçici olarak alınmış olan bu karara Samsung’dan büyük tepki gelmiş, cihazlarının dünyanın heryerinde satılabilmesi için tüm gerekli önemlerin alınacağı belirtilmişti.

Mahkemenin son aldığı karara göre Samsung Galaxy Tab 10.1′in satış ve reklamına getirilen kısıtlama yasal sürecin işlemekte olduğu Almanya hariç diğer tüm Avrupa ülkelerinde kaldırılacak. Birkaç hafta önce alınmış olan kısıtlama kararından sonra tekrar kaldırılmış olması perakendecileri ve dolayısıyla Samsung’u etkilemeyecektir diye düşünüyoruz.

Yasağın kaldırılması kararının hangi gerekçeyle alındığı bilinmiyor. Bu kararda bir süre önce internette yayınlanmış olan Apple’ın suç bildirisinin 28. sayfasındaki cihaz boyutlarıyla alakalı delilin etkili olabileceği söyleniyor. Zira Apple‘ın delil olarak sunduğu yukarıdaki karşılaştırmaya göre; Samsung’un ilk olarak Mobil Dünya Kongresi 2011′de sunduğu Galaxy Tab 10.1 modeli, Apple’ın iPad 2 cihazını duyurmasının ardından güncellenen resmi Galaxy Tab 10.1′den boyut olarak iPad 2′yle daha çok benzerlik gösteriyor.

Apple’ın kendi cihazının kopyalanmasıyla suçladığı resmi Galaxy Tab; 256.7 mm x 175.3 mm boyutlarında ve 1.46 en-boy oranına sahip. iPad 2‘nin çıkışından önceki modelin en-boy oranı; 1.36, iPad 2′ninki ise 1.30. Bu durumda Samsung, Apple’ın iddia ettiğinin aksine Galaxy Tab 10.1 modelini iPad 2′nin çıkışıyla bu cihaza benzetmek yerine en-boy oranında belirgin bir değişim gerçekleştirerek adeta cihazını Apple’ın cihazından farklılaştırmış. Yukarıdaki belgenin delil olarak sunulmuş olması Samsung’un yerine Apple’ın aleyhine olacaktır ve son kararı etkileşmiş de olabilir.

Samsung, tablet bilgisayarının Hollanda’daki satışına 599 € fiyat etiketiyle yeni başlamıştı. Mahkemenin aldığı kararla birlikte Almanya dışında tüm Avrupa’dan Samsung’un tableti satın alınabilecek. Tablet Türkiye’de de 1399TL‘den kontratsız olarak satışa sunulacak. Samsung Türkiye Genel Müdürü Sung Yong Hong, Türkiye’deki tablet satışlarının bu yeni tabletleriyle 100 binleri zorlayacağını belirtmişti. Satışların Ağustos ayı sonunda başlaması bekleniyor.

Güncelleme: Galaxy Tab 10.1′in satışının yasaklandığı bir diğer ülke olan Avusturalya’dan da iyi haber geldi. Yukarıdaki görüntünün sızdırıldığı Phandroid.com sitesine göre Galaxy Tab 10.1′in Avusturalya‘daki satışına Eylül ayının ilk gününde başlayacak. Bu haberle birlikte Almanya dışında Galaxy Tab 10.1′in dünya genelinde yasaklandığı başka bir ülke kalmayacak. Görünün o ki mahkemeler Apple’ın iddianamesini inceledikten sonra sonuca doğru ulaşmakta ve bu sebepel tedbiren aldıkları kararları geri çekmekteler. Umarız bu tür satış kısıtlamalarıyla bir daha karşılaşmayız.