Samsung Galaxy Tab 10.1′in Avrupa’daki Satışları Patent Davaları Sebebiyle Durduruldu!

Samsung ve Apple arasında bir süredir devam eden patent ihlali davalarında yeni bir gelişme yaşandı. Almanya‘daki Desseldorf Mahkemesi Samsung’un 10.1 inçlik Galaxy Tab modelinin Avrupa‘daki satış ve reklamlarını geçici olarak durdurma kararı aldı. Açıklamaya göre; Galaxy Tab 10.1 Avrupa ülkeleri arasında sadece Hollanda‘da satılabilecek. Geri kalan ülkelerde tablet bilgisayarların reklamları kaldırılacak ve ürünler raflardan indirilecek.

Yakın zamanda Avrupa’da piyasaya sürülen Galaxy Tab 10.1 karar alınmadan önce İngiltere‘de en çok satan ikinci tabletti. Tablet kategorisindeki amiral gemisi olarak nitelendirebileceğimiz bir cihazının satışı koskoca kıtada durdurulan Samsung, ihlal ettiği her patent başına 250.000€ para cezası da ödeyebilir. Mahkemenin bu kararı almasının ardından Samsung’un yaptığı açıklama şöyle;

Samsung mahkeme kararı karşısında hayal kırıklığına uğradı ve biz Almanya’da devam eden yasal işlemler ile bizim fikri mülkiyet haklarımızı savunmak üzere derhal harekete geçeceğiz ve dünya çapında savunmaya devam edeceğiz.

Samsung’a cihazların engellenmesi talebiyle bir dava açılmadı ve karar Samsung’a herhangi bir delil sunumu yapılmadan yayımlandı.

Biz Samsung’un yenilikçi mobil iletişim cihazlarının Avrupa ve tüm dünyada satışa sunulabilmesi için tüm önlemleri alacağız.

Almanya’daki mahkemede alınan bu karar, Avrupa veya herhangi bir yerdeki diğer yasal işlemleri etkilemeyecektir.

Apple ise; Samsung’un ürünlerinin donanım, kullanıcı arayüzü ve hatta paketleme olarak iPhone ve iPad ile benzerlik gösteriyor olmasının tesadüf olmadığını, bu tür bariz kopyalamaların yanlış olduğunu ve şirketler fikirlerini çaldığında kendi haklarını korumaları gerektiğini dile getirdi.

Google’ın mobil teknolojiler konusunda patent eksikliklerinden ve Samsung’dan kaynaklanan patent davalarının kararları şekillenmeye başlıyor. Verilen karar Türkiye‘de de henüz başlamış olan Samsung Galaxy Tab 10.1 satışlarını etkileyebilir. Umarız Samsung’un karşı patent davaları ve çalışmaları böylesine önemli ve başarılı bir cihazın Türkiye ve diğer ülkelerde tekrar satılmaya başlamasını sağlar.