Samsung, Tedarikçileri HTNS Shenzhen’de Çocuk İşçi Çalıştırıldığına Dair Kanıt Bulamadıklarını Açıkladı!

Bir çok şirketin, cihazlarının bazı parçalarını üretmek üzere diğer üretici şirketlerden faydalandığını biliyor ve buna bağlı olarak bu fabrikaların çalışma koşullarıyla ilgili çeşitli haberler duyuyoruz. Bu sistemde Samsung, çoğu parçasını kendisi üretmesiyle bir istisna olsa da, hala dışarıdan yardıma küçük miktarda ihtiyacı olduğundan bu tür tartışmalı konulardan muaf diyemeyiz. Samsung’un tedarikçilerinden HTNS Shenzen Co.’nun, yasal yaşın altında çalışanları işe aldığı iddiasına bu haftasonu Samsung Tomorrow üzerinden yayınlanan açıklamada parmak basıldı.

Samsung’un araştırmasının ortaya çıkardığı üzere neyse ki endişelenecek bir durum yokmuş. Yasal yaşın altında olduğu iddia edilen işçi aslında öyle değilmiş. Samsung’un dediğine göre iddialar hakkında yaptıkları araştırma, bahsi geçen işçiyle Çin İşgücü Takibi kontrolü altında yapılan  bir görüşmeyi içeriyormuş. Görüşmede bu işçi, 18 yaşından büyük olduğunu doğrulamış ve bu görüşmenin neden yapıldığıyle ilgili aklının karıştığını ifade etmiş.

Ayrıca Samsung, yine çocuk oldukları iddia edilen ve şu an HTNS Shenzen için çalışmayan iki işçinin daha işe alındıkları sırada yasal yaşta olduğunu da doğrulamış. Yani şu an için işler iyi gibi duruyor. Tabii ki bu, şirketlerin tedarikçileriyle ilgili iddialar üzerine yaptıkları araştırmaların ne ilki; ne de sonuncusu. Samsung bu tür iddiaları araştırmada şimdiye kadar iyi olduğunu gösterdi ve bu sebepten takdiri hakediyor diyebiliriz.

Bu işte Samsung’un yalnız olmadığını da kesinlikle söyleyebiliriz. Geçmişte, aralarında Apple ve Microsoft gibi şirketlerin de bulunduğu, teknoloji dünyasının bir çok devi bu tür iddialarla başa çıkmak zorunda kalmıştı. Samsung, söylediğine göre 2013’de de üçüncü şahıs gözetmenler aracılığıyla tedarikçilerini kontrol etmeye devam edecek ve eğer bunlardan herhangi birinin çocuk işçi çalıştırdığı ortaya çıkarsa kontratları iptal edilecek.

Kaynak: Slashgear