Samsung ve Apple, Akıllı Telefon Piyasasının %55’ine, Piyasadakı Kârın %90’ına Sahip!

ABI Araştırma Şirketi’nin son hesaplamalarına göre, Galaxy ve iPhone serilerinin yaratıcıları Samsung ve Apple, 2012 yılının ilk çeyreğindeki  smartphone piyasasından elde edilen kârların toplam olarak %90’ına sahip. Araştırma şirketi bu kârın, iki şirketin piyasanın toplam %55’ini ellerine geçirerek yaptıklarını söylüyor.

Şirketin araştırmasına göre  2012 ilk çeyrekte satılan telefonların şirketlere göre dağılımı şöyle:

  1. Samsung: 43 Milyon
  2. Apple: 34 Milyon
  3. Nokia: 11.9 Milyon
  4. RIM: 11.1 Milyon
  5. Sony: 7 Milyon
  6. Huawei: 6.8 Milyon
  7. ZTE: 4.9 Milyon

Zaten büyük ikili dışında sadece bir kaç şirketin – örneğin HTC – elle tutulur bir kazanç sahibi olduğunu biliyorduk; fakat ABI’nın hesaplamaları durumun düşündüğümüzden de vahim olduğunu gösteriyor. Şirketin söylediğine göre Nokia’nın eski şanlı günlerine dönmek için aşması gereken dağlar düşündüğümüzden çok daha yüksek.

Eğer Nokia Symbian’ın popülerliğini kaybedişinden doğan zararını geri almak istiyorsa, Lumia telefonlarınının satışının bu yıl içinde %5000 artması lazım. Finli telefon üreticisi oldukça umutlu, fakat Çin gibi %80 büyüme hızına sahip ve hala büyümesi süren piyasaların Huawei ve ZTE gibi yerel üreticilerin elinde olması işlerinin hiç de kolay olmadığını gösteriyor. Araştırma şirketinin kendi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

müşteri hizmetleri