Samsung Yaptığı Açıklamada Exynos Açığını “Mümkün Olan En Hızlı Şekilde” Çözeceğini Belirtti!

Bir Samsung sözcüsü, Android Central’a verdiği açıklamada yakın zamanda keşfedilen ve bizim de bahsettiğimiz Exynos kernel açığını düzeltme planlarından bahsetti. Sözcünün açıklamada belirttiğine göre şirket durumdan haberdar ve etkilenmiş cihazları “mümkün olan en hızlı şekilde” düzeltmek için yazılım güncellemeleri hazırlama sürecinde. Aynı zamanda Samsung bu açıklamada açığın da yapısının düşünülen şekilde olduğunu, yani özellikle bu iş için kodlanmış kötü amaçlı bir yazılımın açıktan faydalanabileceğini doğruladı.

Yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Samsung, Exynos işlemcisiyle ilgili olan potansiyel güvenlik problemenin farkında ve bu durumu çözecek bir yazılım güncellemesini mümkün olan en hızlı şekilde sağlamayı planlıyor. Bu problem ancak etkilenmiş olan cihazlarda kötü amaçlı bir yazılım kullanıldığında ortaya çıkabilir; bu sebepten  güvenilir ve onaylanmış uygulamaları kullanan cihazların çoğunu etkilemeyecektir. Samsung bahsi geçen etkilenmiş cihazlara yazılımsal bir çözüm sunana kadar durumu yakından takip etmeye devam edecektir.”

Haftasonu keşfedilen açık, kötü amaçlı bir yazılımın etkilenmiş cihazın RAM’inin tamamına erişim sağlama ve bu şekilde cihazın tüm kontrolünü ele alma potansiyeline sahip. Haftasonunu izleyen günlerde, Galaxy Note II, Galaxy S III ve Galaxy S II gibi cihazların bu açığa karşı savunmasız olduğu ortaya çıktı. Bu cihazların satış sayıları on milyonlarla ölçüldüğünden, Samsung’dan hızlı bir cevabın gelmiş olması şaşırtıcı değil.

Eğer bu açıktan dolayı kötü amaçlı bir yazılımdan zarar görmekten korkuyorsanız, size sadece güvendiğiniz geliştiricilerden çıkan güvenilir uygulamaları yüklemenizi öneriyoruz. Bu sırada resmi güncellemeyi beklerken, geçici bir korunma için XDA geliştiricilerinin yarattığı uygulamayı indirebilirsiniz.