Sony: 2013’e Kadar Dört Çekirdekli Telefon Yok!

Çift çekirdekli ilk akıllı telefonu Xperia S‘i bu yılın başlarında düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı 2012’de tanıtan Sony Mobile, yeni Xperia NXT serisini benzer, rakipleriyle performans konusunda boy ölçüşemeyecek modellerden oluşturdu. Eğer tasarımlarıyla öne çıkan Sony’den dört çekirdekli bir cihaz duyurmasını bekliyorsanız size bir kötü bir de iyi haberimiz var.

CNET Asya’ya röportaj veren Sony Mobile Ürün Pazarlama Müdürü Stephen Sneeden, ilk dört çekirdekli akıllı telefonlarını 2013 başlarında çıkaracaklarını söyledi. Bunun kendi tahminleri olduğunu da ekleyen Sony yöneticisi, hazır olduğunda şirketin resmi bir duyuru yapacağını belirtti.

Sony’nin NVIDIA Tegra 3 gibi çipsetleri kullanmaması, performans ve pil verimliliğinin örtüşmemesinden kaynaklanıyormuş. Yılın ilk yarısında piyasadaki üst düzey rakipleriyle işlem gücü yönünden karşılaştırılabilecek bir Sony akıllı telefonu satışa sunulmayacak. Yakın zamanda bir ürün almayı düşünenler için bu kötü haberimizdi. İyi haber ise, 2012 ikinci yarısında ARM Cortex A15 mimarisine geçilecek olması!

ARM Cortex-A15, Tegra 3’te kullanılan A9 işlemciye oranla %50’den fazla performans vaad ediyor. Sneeden, Sony Mobile’ın cihazlarında ST-Ericsson’dan NovaThor ya da Qualcomm’un bir çipsetinin kullanılabileceğini aktardı. ST-Ericsson’un çift Cortex A15 işlemcili A9600 çipseti 2013’te piyasaya sürüleceğinden Sony’nin 2012 yılı ikinci yarısında çıkaracağı cihazlarda Qualcomm’un Snapdragon S4’üne yer vermesi daha muhtemel görünüyor.

28nm’lik ARM Cortex A15 ile benzerlik gösteren Krait işlemcilerin kullanıldığı Snapdragon S4 serisi, HTC One XL, ASUS PadFone ve HTC One S gibi ürünlere güç vermekte. A15 mimarisi, Qualcomm tarafından farklılaştırılmış olmasına karşın Krait, halen bu yeni nesil ARM işlemcisinin özelliklerini gösteriyor. Hatta test sonuçlarında, taşıdığı Adreno 225 GPU ile iPhone 4S’teki PowerVR SGX 543MP2 ile Tegra 3’teki ULP GeForce grafik işlemcilerini geride bıraktığı görülüyor.

Sony, yılın ikinci yarısında Snapdragon S4 çipsetle Samsung’un Exynos 5250 ve Texas Instruments’in OMAP5 serisiyle mücadele edebilecek. Sony Ericsson’un tamamını satın alan Japon devin yüksek performanslı cihazlar piyasaya sürmesi ile rekabetin kızışacağını tahmin ediyoruz.

Son olarak PS Vista telefonu söylentileri hakkında bazı sözler sarf eden Sneeden, kameraların ve oyun tecrübesinin Sony şirketinin ana güçleri olduğunu ve Sony Mobile’ın bunlardan yararlanacağını ifade etti. Böyle bir cihazın geleceği onaylanmamış olsa da yıl sonuna doğru Xperia Play 2’yi görmeye hazır olun!

Kaynak: CNET