Sony Ericsson, CES 2012′de Tanıtacağı Yeni Xperia Arc Akıllı Telefonuna Ait Bazı Görüntüler Yayınladı!

Önümüzdeki hafta Pazartesi Las Vegas‘ta tüketicilere kapılarını açacak olan Tüketici Elektroniği Fuarı 2012 (CES 2012)‘de birçok Android akıllı telefon ve tablet bilgisayarın tanıtılması bekleniyor. 2011 yılı Android mobil platformu için oldukça iyi geçti. Google ve Android üreticileri, onlarca yeni mobil teknolojiyi sektöre entegre etmeyi başardı. Bununla birlikte rakiplerinin pazar paylarındaki düşüş sürdü.

Yeni yılın ilk Android’i dün Samsung tarafından duyurulan Galaxy Ace Plus oldu. Yaklaşan CES 2012′nin bolca tanıtım içerdiğini düşünüyoruz. Büyük Android üreticilerinden biri olan Sony Ericsson ise; yaklaşan fuar öncesi 2012 ürün portföyünün amiral gemisi olması beklenen yeni Xperia Arc‘a ait bazı görüntüleri resmi Facebook sayfasından yayınladı.

2011′de tüm rakipleri çift çekirdekli işlemcilerle cihazlarını donatırken Sony Ericsson’un halen piyasaya sürdüğü çift çekirdekli bir modelin olmaması performans konusundaki beklentileri karşılayamamasına sebep oldu. Ayrıca bu yıl, şirketi yarısına sahip olan Sony, diğer yarısını Ericsson’dan 1.47 Milyar Dolar‘a satın alarak yönetimi tamamiyle eline geçirdi. Sony’nin bu hamlesinin ardından üreticinin stratejilerinde köklü değişimler meydana gelebilir.

Yukarıda yeni Xperia Arc’a ait bazı kesitlerin görüntüleri bulunuyor. Cihazın bariz şekilde Xperia Arc’ın halefi olduğu belli oluyor. 1GHz tek çekirdekli işlemci, 512MB RAM, 1GB Dahili Hafıza, 8GB microSD ve 8MP kamerayla gelen Xperia Arc’ı sonrasında 1.4GHz işlemcili Xperia Arc S takip etmişti. CES 2012′de tanıtılacağı açıklanan yeni amiral gemisinin biraz daha güçlendirilmiş bir Xperia Arc mı yoksa çok daha farklı teknik özelliklerle mi geleceği bilinmiyor.

Dikkat ettiyseniz görselde cihazın multimedya özellikleri ön plana çıkarılmaya çalışılmış. İlk Xperia Arc telefonu Sony’nin Exmor R kamera sensörünü kullanıyordu. Xperia Arc S ise; 3D fotoğraflar çekebiliyordu. Birkaç gün sonra tanıtılacak Xperia Arc’ın da kamera konusunda bir takım yeniliklere sahip olması bekleniyor. Kamera konusunda en iddialı üreticilerden biri olan Sony’nin rakipleri karşısında üstünlük sağlayabilmesi için yeni nesil bir Sony Exmor R sensörünü kullanmış olabileceğinden bahsediliyor.

Multimedya konusunda güçlü olsa da henüz çift çekirdekli bir çipset bile kullanmayan Sony Ericsson’un dört çekirdekli NVIDIA Tegra 3 ya da diğer çipsetlere yeni amiral gemisinde yer vermesine ihtimal vermiyoruz. ST-Ericsson ya da Qualcomm‘un yeni nesil çift çekirdekli işlemcilerinden biri tercih edilebilir. 9 Ocak tarihinde bunu kesin bir şekilde öğrenmiş olacağız. Bizi takip etmeye devam edin.