Texas Instruments’in Yeni Çipseti OMAP4460 2012′ye Ertelendi, Nexus Prime Piyasaya Geç Sürülebilir!

Birkaç aydır Android bloglarında Google‘ın büyük geliştirme çalışmaları yürüttüğü bir sonraki Android versiyonu olan Ice Cream Sandwich’in öncü platformunun Texas Instruments tarafından üretilen OMAP4 serisi çipsetler olduğu varsayılıyor, ama Google Nexus Prime‘da (Samsung Galaxy Nexus) hangi çipsete yer verileceğini tam olarak bilmiyoruz.

Söylentilere göre; Google’ın yeni Nexus akıllı telefonunda 2011 dördüncü çeyreğinde cihazlarda yer almaya başlaması beklenen Texas Instruments’in 1.5GHz‘lik OMAP4460 çipseti kullanılacak. Yapılan söylentiler doğru olabilir, çünkü Archos‘un A9 tablet bilgisayarında da bu çipset bulunuyor ve cihazın çıkış tarihi Ekim olarak belirtilmişti.

Ne yazık ki, bugün Archos’un 1.5GHz OMAP4460′lı A9 tabletini ertelediğini öğrendik, çünkü cihazın ileri bir tarihe ertelenmesine sebep olan bazı gecikmeler yaşanmış. Bu sebeple Archos A9, 2012 başında satışa sunulacak.

Archos, Texas Instruments’in yol haritasını takip ettiklerini söyledi. Yani 1.5GHz OMAP4460 çipsetine sahip olan diğer donanım ortaklarının ürünlerinin de gecikmeli olarak piyasaya sürülmesi mümkün gözüküyor.

Google’ın yeni amiral gemisi Nexus Prime’ı gelecek yıla ertelemesi için bir neden bulunmuyor. Texas Instruments’in mevcut çipseti olan 1GHz‘lik çift çekirdekli OMAP4430 modelini de kullanabilirler. Hatta Archos bile A9 tablet bilgisayarında 1.5GHz OMAP4460 yerine hızlandırılmış 1.2GHz OMAP4430′u kullanmayı planlıyor. Aynı çipset Nexus Prime’da da yer alabilir.

Qualcomm ve NVIDIA mevcut çift çekirdekli çipsetlerini 1.2GHz hızına yükselttiler. Texas Instruments OMAP4430′un da ARM Cortex-A9 işlemci üzerine inşa edildiğini göz önünde bulundurduğumuzda benzeri bir hızlandırmanın OMAP4430 için de uygulanabileceğini söyleyebiliriz.

Bazılarımızın Google’a 1.5GHz’lik versiyonu, Snapdragon S3 veya Tegra 2 çipsetlerini kullanmadı için kızgın olduğundan eminiz. Fakat her halükarda Google Nexus Prime’ın en hızlı Android akıllı telefonu olacağı aşikar.

Ice Cream Sandwich, çok çekirdekli çipsetlerle daha stabil çalışması birçok optimizasyonu yapısında bulunduruyor olacak. Bu sayede Google Nexus Prime, eski Android versiyonlarını kullanan çift çekirdekli akıllı telefonlardan daha avantajlı olacak.

Eylül ayının son haftasına doğru Nexus Prime söylentilerinde hafif bir durgunluk yaşanıyor. Fakat gerçekleşen son sızıntılar hem Nexus Prime hem de Ice Cream Sandwich konusunda birçok bilgi edinmemizi sağladı. Ekim ayında gerçekleşmesi beklenen Google’ın resmi etkinliğini dört gözle bekliyoruz!