Uluslararası Telefon Satışları 2012’de 1.6 Milyar Adeti Geçti, Samsung, Apple ve Nokia Hala Liste Başında!

Her cepte bir telefon, her yatağın başucunda bir şarj cihazı – bu slogan gibi gözüken cümle, aslında gerçeğin ta kendisi.

Strategy Analytics tarafından yapılan araştırmaya göre, 2012’de uluslararası olarak 1.6 milyar adet cep telefonu satıldı ve bunlardan 700 milyon adeti akıllı telefon. Denilene göre Samsung, Nokia ve Apple, aynı bu sıralamayla en büyük telefon satıcıları, tabii iş akıllı telefonlara geldiğinde sondaki iki isim yer değiştiriyor.

Akıllı telefon satışında Nokia Apple’ın 135 milyonunu 35 milyon ile takip ederken, üçlünün en çok satış yapanı 213 milyon adet ile Samsung oldu.

Peki bu rakamlar şaşırtıcı mı? Kesinlikle hayır. Akıllı telefon satışları 2012 boyunca devamlı bir artış gösterdi ve yukarıda bahsettiğimiz üreticiler geçen senenin Şubat ayından beri bu kategorideki liderliklerini koruyorlar.

Rakamların işaret ettiği bazı gerçekler de yok değil tabii ki. ABI Research’e göre, Apple 2012 içinde, geçen seneye göre daha düşük bir büyüme oranı gördü ve 2013’de piyasa payı açısından büyümesi durma noktasına gelebilir.

Diğer taraftan Samsung, 4. çeyrekten 60 milyondan fazla akıllı telefon satışıyla büyümek için bir miktar daha alana sahip olabilir.

Apple 47.8 milyon iPhone satışıyla piyasanın %24.5’ini kaparken, Nokia ve RIM sırasıyla  86.3 ve 6.9 milyon olmak üzere “en tepedekiler listesi”nin sonunda yer aldılar.

media 17102

İstatistik sever misiniz? Eğer cevabınız evetse sayıların tamamına (ve bir miktar da analist spekülasyonuna)