Xiaomi M3’ün Tegra 4 İşlemci, 1080p ekran ve 2.5 GB RAM’e Sahip Olacağı Söyleniyor!

1080p HD ekranlı cihazlar görmeye başladık. Bu özelliklere sahip bir çok cihazı önümüzdeki aylarda görmeyi bekliyoruz zaten, fakat şimdilik popüler Çin markası Xiaomi’nin ayrıntıları ortaya çıkan yeni cihazından bahsedelim.

ZTE, Huawei ve Xiaomi arasında Çin’de süregelen “ucuz ama güçlü telefon” savaşı gittikçe alevlenmeye başlıyor. Bu üç marka da etkileyici fakat el yakmayan cihazlar üretmekle tanınıyor. Xiaomi’nin MI-1 ve M2 telefonları Çin’de çok popülerdi ve hatta bunlarda MI-1 satışa çıktığının ilk 13 dakikasında 150 bin satmıştı. Şimdilerdeyse önümüzdeki yıl çıkacak olan 3.  amiral gemisi konumundaki telefonlarını duymaya başladık.

Söylenene göre Xiaomi M3, dört-çekirdekli, Cortex A-15 bazlı ve 1.8-2.0 GHz hızlarında çalışan NVIDIA Tegra 4 işlemciye, 2.5 GB RAM’e, 4G LTE’ye, 12 megapiksellik arka kameraya ve 1920 x 1080 tam HD çözünürlüklü ekrana sahip olacak. Daha da ilginç olanı, ekran büyüklüğünün 4.5 inç olarak gösterilmesi. Yani Xiaomi M3’ün inç başına düşen piksel sayısı (PPI) 5 inçlik DROID DNA’yı bile rahatlıkla geçecek.

Cihazın, her yeni çıkacak son model Android telefonunda olduğu gibi Android 4.2.1 Jelly Bean’le çalışması ve her Xiaomi telefonunda olduğu gibi popüler MIUI’yi kullanması bekleniyor. Bu harika telefonun ülkemiz sınırlarına ulaşıp ulaşmayacağı belirsiz. Sadece benzer özelliklere sahip diğer cihazları önümüzdeki sene içerisinde göreceğimizi biliyoruz diyebiliriz. NVIDIA şu ana kadar gelecek işlemcisiyle ilgili sessiz durdu, fakat en azından bu işlemcinin Tegra 4 olarak adlandırılacağını ve tam 4G LTE desteğine sahip olacağını biliyoruz. Şu an için hem T4 hem de bu cihaz bir söylentiden ibaret, ama ikisinden de yakın zamanda haber alacağımızdan eminiz.