Android'de Google Servisleri ve Sistem Uygulamaları Nasıl Kapatılır?

Android'de Google Servisleri ve Sistem Uygulamaları Nasıl Kapatılır?
müşteri hizmetleri

Son zamanlarda Cyanogen'in yoğun bir şekilde başlattığı "Google'siz Android" propagandasıyla birlikte gerek Google, gerek ise milyonlaca Android kullanıcısı gelişmeleri endişe ve merakla takip ediyor. Cyanogen, Google'ın Andorid işletim sisteminde kendi servis ve uygulamalarını bütünleşik olarak sunarak kullanıcıları ve üreticileri bunları kullanmaya zorladığını belirtiyordu ve üreticileri Google'suz Android hedefi için yönlendiriyordu. Peki biz kullanıcılar için Google'ın servislerini ve sistemle bütünleşik uygulamaları kapatmanın imkanı yok mu? Sorunun cevabı evet, var. Eğer Android cihazınızda herhangi bir Google servisi veya sistem uygulamasını kullanmak istemiyorsanız, bunu kolaylıkla kapatabilme, devre dışı bırakabilme yöntemi mevcut ve bu yazımızda size bunu anlatacağız. Bunun için iki yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem, kısıtlı uygulama alanı olsa da, herkesin yapabileceği ve Root gerektirmeyen bir yöntem olup, bir çok Google servisi ve sistem uygulamasını kapatmanıza olanak tanır. İkinci yöntem ise, çok daha kapsamlı ve limit olmayan, ancak Root yetkisi gerektiren bir yöntemdir. Aşağıda her iki yöntemi de anlatıyoruz. BİRİNCİ YÖNTEM (root'lu cihaz gerektirmez) 1. Bu yöntemde, cihazınızın Ayarlar menüsünden Uygulama Yöneticisi menüsüne giriyoruz. 2. Burada sekmeleri sağ tarafa çevirerek HEPSİ bölümünde, cihazınızda yüklü tüm uygulama ve servisleri görebilirsiniz. Devre dışı bırakmak istediğinizin üzerine tıklayın. Örnek olarak Google Play Oyunlar servisini açalım. uygulama-devre-disi 3. Açılan sayfada sağ üst bölümde Devre dışı butonuna tıklayın. Ekrana gelen bu servis ve uygulamaya ait "tüm verilerin silineceğine yönelik" uyarıya Tamam butonuna basarak cevap verdiğinizde artık bu servis ve uygulama devre dışı duruma gelecektir. İKİNCİ YÖNTEM (root'lu cihaz gereklidir) 1. Bu yöntem için Google Play Store'dan Disable Service uygulamasını indiriyoruz. 2. İndirdiğimiz Disable Service uygulamasını açıyoruz. İlk olarak "Third Party" sekmesi açık olacaktır. Siz System sekmesine geçerek sistem servisleri ve uygulamaları bölümünü açın. Bu bölüm açıldığında uygulama sizden root izni isteyecek. Buna "GRANT" butonuyla izin verin. uygulama-devre-disi-3 3. Root yetkisi de verdikten sonra, System sekmesindeki listeden, devre dışı bırakmak istediğiniz servise tıklıyoruz ve o servisin altındaki diğer servislerin yer aldığı liste karşımıza çıkıyor. Burada seçili olanlar "aktif" servisler, seçili olmayanlar "devre dışı" olan servisler manasına geliyor. Devre dışı bırakmak istediğimiz servislerdeki ok işaretini kaldırarak devre dışı bırakıyoruz. uygulama-devre-disi-4 İstemediğimiz Google servislerini ve sistem uygulamalarını devre dışı bıraktıktan sonra, cihazımızı yeniden başlatıyoruz.

müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Emre
Emre - 4 yıl Önce

Programı indirdim fakat grant denen bir şeyle karşılaşmadım, kapatmak istediğim uygulamayı tıkladığım da failed to gain root hatası alıyorum.

Subhan
Subhan - 6 yıl Önce

Sanki yeni bisey dediniz. Bende S5 ve internet (browser) uygulamasini kapatamiyorum. Onu rootsuz kapamayi bulun, sonra haber yaptik soyleyin.

baris
baris - 6 yıl Önce

Andronova dan bir ricam olucaktı.bir kaç haftadır fark ettigim bir durum var ben andronova v2 kullanıyorum .daha önce cevrimdısıda kullanılabilen uygulama artık tam çalışmıyor yani uygulamada yazının hepsi yüklenmedigi icin site den ac denildiğinde de de internet bağlantısı gerekmekte şu an da yani daha önce tüm baslık,konular ve yazının tamamı uygulama icinde çevrimdışı ooarak uygulamada dolaşmak mümkündü artık yazının tamamı okunamıyor bilginize.

baris
baris - 6 yıl Önce

güzel bir paylaşımdı teşşekürler.herksin tercihi kendisini bağğğglar bu konu da ben şahsen android i google ve google play olduğgu için seçenlerdenim. Aslında bu bile androidin özgürlüğünü gösteriyor zaten sadece google playi kullanmak zorun da da değiliz ben bir çok başka markette kullanıyorum.

Teknoloji haberleri