Android’de Google Servisleri ve Sistem Uygulamaları Nasıl Kapatılır?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Son zamanlarda Cyanogen’in yoğun bir şekilde başlattığı “Google’siz Android” propagandasıyla birlikte gerek Google, gerek ise milyonlaca Android kullanıcısı gelişmeleri endişe ve merakla takip ediyor. Cyanogen, Google’ın Andorid işletim sisteminde kendi servis ve uygulamalarını bütünleşik olarak sunarak kullanıcıları ve üreticileri bunları kullanmaya zorladığını belirtiyordu ve üreticileri Google’suz Android hedefi için yönlendiriyordu. Peki biz kullanıcılar için Google’ın servislerini ve sistemle bütünleşik uygulamaları kapatmanın imkanı yok mu?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Sorunun cevabı evet, var. Eğer Android cihazınızda herhangi bir Google servisi veya sistem uygulamasını kullanmak istemiyorsanız, bunu kolaylıkla kapatabilme, devre dışı bırakabilme yöntemi mevcut ve bu yazımızda size bunu anlatacağız. Bunun için iki yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntem, kısıtlı uygulama alanı olsa da, herkesin yapabileceği ve Root gerektirmeyen bir yöntem olup, bir çok Google servisi ve sistem uygulamasını kapatmanıza olanak tanır. İkinci yöntem ise, çok daha kapsamlı ve limit olmayan, ancak Root yetkisi gerektiren bir yöntemdir. Aşağıda her iki yöntemi de anlatıyoruz.

BİRİNCİ YÖNTEM (root’lu cihaz gerektirmez)

1. Bu yöntemde, cihazınızın Ayarlar menüsünden Uygulama Yöneticisi menüsüne giriyoruz.
2. Burada sekmeleri sağ tarafa çevirerek HEPSİ bölümünde, cihazınızda yüklü tüm uygulama ve servisleri görebilirsiniz. Devre dışı bırakmak istediğinizin üzerine tıklayın. Örnek olarak Google Play Oyunlar servisini açalım.

uygulama-devre-disi
Google Servisleri ve Sistem Uygulamaları Nasıl Kapatılır


3. Açılan sayfada sağ üst bölümde Devre dışı butonuna tıklayın. Ekrana gelen bu servis ve uygulamaya ait “tüm verilerin silineceğine yönelik” uyarıya Tamam butonuna basarak cevap verdiğinizde artık bu servis ve uygulama devre dışı duruma gelecektir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İKİNCİ YÖNTEM (root’lu cihaz gereklidir)

1. Bu yöntem için Google Play Store’dan Disable Service uygulamasını indiriyoruz.
2. İndirdiğimiz Disable Service uygulamasını açıyoruz. İlk olarak “Third Party” sekmesi açık olacaktır. Siz System sekmesine geçerek sistem servisleri ve uygulamaları bölümünü açın. Bu bölüm açıldığında uygulama sizden root izni isteyecek. Buna “GRANT” butonuyla izin verin.

3. Root yetkisi de verdikten sonra, System sekmesindeki listeden, devre dışı bırakmak istediğiniz servise tıklıyoruz ve o servisin altındaki diğer servislerin yer aldığı liste karşımıza çıkıyor. Burada seçili olanlar “aktif” servisler, seçili olmayanlar “devre dışı” olan servisler manasına geliyor. Devre dışı bırakmak istediğimiz servislerdeki ok işaretini kaldırarak devre dışı bırakıyoruz.

uygulama-devre-disi-4
Google Servisleri Nasıl Kapatılır

İstemediğimiz Google servislerini ve sistem uygulamalarını devre dışı bıraktıktan sonra, cihazımızı yeniden başlatıyoruz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir