Android’in Mobil Dünyasındaki Yükselişi Durdurulamıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil dünyasının en popüler işletim sistemi Android, 2013 yılı ikinci çeyreğinde de yükselişini devam ettirerek kullanım oranını %80 seviyesine çıkardı. Bu veriye göre her beş mobil cihazın dördünde yer alan Android, diğer işletim sistemleri karşısında adeta rakipsiz bir konuma yükseldi.

teknik destek

Strategy analiz şirketi tarafından yayımlanan son raporda pazar oayının %80’lere ulaşması ile mobil işletim sistemi rakipleri ile arasındaki farkı bir hayli açtı. Android’in geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte elde ettiği pazar payı ise %69.50 seviyesindeydi.

Yayımlanan raporda iOS’un ise %13.60’lık bir kullanım yüzdesi sağladığı görülüyor. Bu oran ise Apple’ın 2010 yılı ikinci çeyrek raporundan bu yana elde ettiği en düşük pazar payı olarak kayıtlara geçti.

Analiz kuruluşunun kamuoyu ile paylaştığı raporda listenin üçüncü sırasında ise Windows Phone yer alıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana pazar payında bir artış yaşansa da, kuruluşa göre Microsoft, pazar hakimiyetini artırmak için Windows Phone’u lisanslamalı. Bu sayede Android ile daha rekabetçi bir ortam sağlanabilir.

Söz konusu çeyrekte akıllı telefon platformunun %46.70 oranında büyüme sergilediği görülürken, toplamda 229.6 milyon telefon satışı gerçekleşirken, bu noktada sadece Android tarafında 182.6 milyon akıllı telefon satış gerçekleşti.

iOS cephesinde pazar payı düşüşüne rağmen iPhone satışları artış gösterdi. Geçtiğimiz çeyrekte 26 milyon telefon satışı sağlanırken, 2013 yılı ikinci çeyreğinde ise 31.2 milyon telefon satışı sağlandı.

Microsoft tarafında ise elde edilen 8.9 milyon satışın büyük bölümü Nokia tarafından gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl elde edilen rakam ise 5.6 milyon seviyesindeydi.

kaynak: GSMArena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!