Android’te Unutulan Wi-Fi Şifresi Nasıl Öğrenilir?

blank

Önceden 56K modemlerle (daha öncesinden bahsetmeye gerek yok) çevir sesine odaklandığımız internetin, günümüzde kullanımı o kadar yoğunlaştı ki, bunu sonucunda Wireless (wi-fi) kablosuz internet gibi farklı internet seçenekleri arayışı doğmaya başladı.

teknik destek

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan Wi-Fi kablosuz internet, beraberinde güvenlik sorunlarını da getirdiğinden dolayı şifrelenmekte. Oldukça önemli olan şifreli Wi-Fi ağları hemen hemen herkes tarafından kullanılmakta. Peki Wi-Fi şifrenizi unutursanız ne olacak? Yazımızda unutulan Wi-Fi şifresini iki seçenekle hem Android hem de Windows üzerinden nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Windows Üzerinden Unutulan Wi-Fi Şifresini Öğrenme

1. İlk olarak Windows görev çubuğunda en sağda bulunan internet erişimi simgesine sağ tıklayarak Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç seçeneğine tıklıyoruz.

wi-fi-sifre-ogrenme-2

2. Ardından, açılan pencereden Bağlantılar bölümündeki Kablosuz Ağ Bağlantısı ismine tıklıyoruz.

wi-fi-sifre-ogrenme-3

3. Açılan Kablosuz Ağ Bağlantısı Durumu penceresinden Kablosuz Özellikleri butonuna tıklıyoruz.

wi-fi-sifre-ogrenme-4

4. Açılan pencerede üstteki Güvenlik sekmesine tıklayarak, normalde gizli olan şifre kısmının altındaki Karakterleri göster kutucuğunu işaretlediğinizde Wi-Fi şifrenizi görebilirsiniz.

wi-fi-sifre-ogrenme-5

Android Üzerinden Unutulan Wi-Fi Şifresini Öğrenme

[ft_alert type=”info”] Android’te Wi-Fi şifresini öğrenebilmek için, sistem klasörlerine erişim gerektiğinden dolayı, cihazınızın Root yetkisine sahip olması, yani diğer değişle rootlu olması gerekmektedir. [/ft_alert]

1. Öncelikle Rootlu olan cihazınızda Root Explorer gibi bir dosya yöneticisinden, /data klasörünü açıyoruz.

wi-fi-sifre-ogrenme-6

2. Açtığınız /data klasöründe /misc klasörüne giriyoruz.

wi-fi-sifre-ogrenme-7

3. misc klasöründen /wifi klasörüne giriyoruz.

wi-fi-sifre-ogrenme-8

4. wifi klasöründeki wpa_supplicant.conf dosyayını herhangi bir text editör (yazı düzenleyici) ile açıyoruz.

wi-fi-sifre-ogrenme-9

5. Açılan dosyanın içeriğinde, bağlandığınız kablosuz wi-fi ağlarına ait bilgiler yer almaktadır. Alt tarafta network alanında bulunan ssid kısmı wi-fi ağının adını, psk kısmı ise wi-fi şifresini göstermektedir.

wi-fi-sifre-ogrenme-10

Verdiğimiz bilginin faydalı olmasını temenni ediyoruz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!