Android’te Zaten Olan 9 Yeni iOS 9 Özelliği

media 13066

Akıllı telefonları değiştirerek teknolojiyi farklı bir tarafa yönlendiren, adeta devrim yapan Apple, iOS işletim sistemiyle iPhone‘ları oldukça geliştirdi. Diğer taraftan Google da boş durmayarak Android işletim sistemini duyurdu ve şuanda akıllı telefon pazarında büyük paya sahip.

Andronova

Bu rekabet ortamı elbette bu iki işletim sistemine de yansıyor. Her yeni versiyonda kendini daha da geliştiren, akıllı telefon pazarını domine eden bu iki büyük mobil işletim sistemine yönelik yapılan karşılaştırmalar da sayısız.

Bu konuda sizlerle daha önce paylaştığımız iOS 9 ve Android M Resimli Karşılaştırması başlıklı yazımızı, yeni Android M‘e yönelik 20 Resimde Yeni Android M’in Tüm Güzellikleri veya Apple’ın yeni iOS 9‘una yönelik iOS 9 Tanıtıldı: Çıkış Tarihi, Özellikleri ve Tüm Bilgiler başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bunca yazılardan sonra, bu yazımızda her iki işletim sistemi arasındaki farklılığa başka bir boyuttan bakarak, Android‘te zaten olan 9 yeni iOS 9 özelliğini inceleyeceğiz.

1. Haritalar: Trafik

android-ios-9-farklilik-1

Bir türlü harita uygulamasıyla başarıya ulaşamayan Apple, yeni iOS 9’da bulunan Apple Maps uygulamasına bir kaç özellik ekledi. Bunlardan ilki Google Haritalar uygulamasında zaten bulunan anlık trafik bilgisi özelliği.

2. Haritalar: Transit

android-ios-9-farklilik-2

Apple Maps’e eklenen, daha doğrusu geliştirilen bir diğer özellik ise yeni Transit görünüm özelliği oldu. Android’te uzun zamandır var olan bu özellik sayesinde toplu taşıma araçlarıyla ilgili ulaşım detaylarını öğrenebiliyorsunuz.

3. Haritalar: İlgili yerleri arama

android-ios-9-farklilik-3

Apple, yeni iOS 9’da yine Android’te zaten var olan, harita üzerinde bir yere tıkladığınızda ilgili yerleri arayabilme özelliğini de Apple Maps’e dahil etmiş.

4. Siri: Akıllı bildirimler

android-ios-9-farklilik-4

Siri artık daha gelişmiş olarak karşımıza çıkacak ve telefonunuzda yaptığınız, hangi uygulamayı açtığınız, konumunuz, neyi aradığınız veya dinlediğiniz şarkı gibi eylemlere göre akıllı bildirimler gösterecek. Bu Google Now’da zaten mevcut olan bir özellik.

5. Siri: Hatırlatmalar

Siri’nin iOS 9 ile kazanacağı bir diğer özellik ise, bir uygulamayı açmadan önce, Siri bize henüz tamamlamadığınız ve yarım kalan işlemleri hatırlatacak. Bu özelliği ilk olarak Google yeni Android M sürümü tanıtımında daha gelişmiş olan Now on Tap ismindeki bu yeni özelliğini duyurmuştu.

6. Siri: Ses ile arama

android-ios-9-farklilik-6

Yeni Siri’de aramalar artık daha hassas olacak ve %40 daha hatasız yanıt verecek. Ayrıca arama özelliğiyle daha akıllı sonuçlar gösterilecek. Bu Google Now’ı diğer sanal asistanlardan üstün kılan özelliklerden biri.

7. Apple Music

android-ios-9-farklilik-7

Apple’ın yeni iOS 9 ile birlikte sunduğu yeni servisler arasında en önemlilerden olan Apple Music ile o an ki ruh haline göre müzik seçebilir ve müzik dünyasıyla ilgili haberlere ulaşabilirsiniz. Android’te buna benzer özelliklere sahip Google Play Music servisi uzun süredir faaliyette.

8. Çoklu görev özelliği

android-ios-9-farklilik-8

iOS 9 ile birlikte artık çoklu görev özelliği geliyor. Android’te bunu Samsung ve LG uzun süredir Phablet cihazlarında uzun yıllardır kullanıyorlar ve Android M ile bu artık tüm cihazlarda kullanılabilecek.

9. Düşük güç modu

android-ios-9-farklilik-9

Yeni iOS 9 ile birlikte artık düşük güç modu da geliyor. Bu sayede batarya ömründe arttırım sağlanması hedefleniyor. Hatırlatalım, bu özellik Android’te uzun zamandır mevcut.

Teknoloji ilerliyor ve üreticiler, bu gelişme sürecinde hep birbirlerini kopyalıyorlar ve bundan sonra da kopyalamaya devam edecekler.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın