Andronova, iPhone 5S’i İnceledi [detaylı inceleme]

20 Eylül tarihinde satışına başlanan yeni nesil iPhone’lar satış rekorları kırmaya devam ediyor. Yeni nesil iPhone 5S’in birçok özelliği var ve bunlardan yazılarımızda zaman zaman bahsettik. Bu özellikler bir telefona 2799 TL seviyesinde para vermek için yeterli mi buna kullanıcılar karar verecektir.

Andronova

Apple’ın ülkemizde ki müşteri portföyü dünyadaki müşteri portföyünden daha farklı. Ülkemizde iPhone kullanıcıları genelde iş adamları ya da orta düzey şirket yöneticileri tarafından ya da bunların çocukları tarafından kullanılıyor. iPhone telefonların ülkemizde bir prestij göstergesi olarak kullanıldığını eminim hepiniz fark etmişsinizdir.

İphone 5S’i kutusundan çıkartıp telefona fiziksel olarak baktığımda ilk göze çarpan şey tabii ki TouchID. Dış görünüş olarak şunu belirtmem lazım. iPhone 5 sahibi bir arkadaşımıza telefonu gösterdiğimizde telefonun 5S olduğunu fark etmedi. Telefona 5S’mi diye bakmadığınız sürece gerçekten fark etmek oldukça güç. Bildiğiniz gibi telefonun 3 rengi var. Gold, Uzay Grisi ve Beyaz. Benim incelediğim renk Uzay Grisiydi. Telefon o kadar narin bir yapıya sahip ki ve o kadar kaliteli ki benim gibi yıllardır plastik telefon kullanan birinin aklını başından alıyor.

Ekran konusunda Apple çok iddialı da olsa ben şahsen AMOLED Full HD ekranı hiçbir şeye değişmem. Üst ve altta ki bildirim çubukları tam anlamıyla olmuş. Altan çıkan bildirim çubuğu yani “Denetim Merkezine” gerçekten gerek var mıydı bilemiyorum. Telefon standart İOS 7 arayüzüne sahip. Bu arayüzü bazı İOS 6.xx kullanıcıları beğenmese de bence mükemmel olmuş. İOS 7 ise iPhone 5S’ te inanılmaz çalışıyor. Android telefonların asla yapamayacağı arama arayüzünün hız test videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Umarım bu videoyu izledikten sonra Android işletim sisteminin nasıl dar boğaz yaratan bir işletim sistemi olduğunu anlayabilirsiniz. Ben aynı testi Note 2 telefonumda yaptım ve her seferinde Tuşlar, Arama Kaydı, Favoriler, Rehber dörtlüsünü her tekrarlamamda mutlaka bir komutu Note 2 yerine getiremedi.

XSApkVASWug” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

iphone5s-inceleme-andronova-5

Apple İOS 7 işletim sistemini iPhone 4 cihazlara vererek bu telefonları işletim stabilitesi olarak 250 TL’lik Android telefonlar sınıfına soktu. iPhone 4’ün tek çekirdekli yapısına İOS 7 kesinlikle uygun değil. Bunun yanında İOS 7 iPhone 5S’ te öyle akıcı çalışıyor ki bunu anlatmak gerçekten çok zor. Bunu anlatmaya çalıştıkça siz değerli okuyucularım beni Apple Fanı olmakla suçluyorlar o yüzden lafı fazla uzatmadan sizi ana ekrandan safariye giriş, safariden ana ekrana dönüş döngüsünün tekrarlandığı videoyla baş başa bırakıyorum. Videoda dikkat etmenizi istediğim bir görüntü var o da telefona yaptığım “suspider” benchmark testinden 415 puan alması. Note 2 aynı testten 1050 puan alırken Note 3 ise 535 puan seviyelerinde kalıyor. Bu testlerin hepsini bizzat yaptım bunu da belirtmekte fayda var. Testte düşük puan daha iyi sonuç anlamına geliyor. Şimdi videoyu izleyerek yazımıza devam edelim.

r2CJZjVsrz8″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Telefonun gelelim kamera özelliklerine ben burada sözü size bırakacağım. Note 2 ve iPhone 5S ile çekilmiş fotoları beğeninize sunuyorum. Özellikle Note 3 telefonu seçmedim çünkü Note 3 sonuçta 13 mega piksel burada bir haksızlık olmaması adına 8 mega piksellik kameraya sahip Note 2 telefonu tercih ettim. Kamera ile ilgili söylemek istediğim şey şu; sınırlı bir sürede telefonla ancak gündüz çekimi yapabildim. Buna rağmen ev içinde karanlık bir ortamda yeni ikili flaş denemesi yaptım. Tam bir karanlık olmadı fakat Apple’ın yeni flaş teknolojisi gerçekten olmuş diyebilirim. Nokia’nın en çok eleştirdiği ve uğruna videolar çektiği insanların zombie gibi çıkmalarının önüne de geçilmiş gibi duruyor. Gece çekimlerimi de ileriki yazılarımda mutlaka sizinle paylaşacağım.

iPhone 5S ile çekilen resimler:

Note 2 ile çekilen resimler:

Sonuç olarak şunu belirtmekte fayda var. Biz ne dersek diyelim önemli olan sizin tercihleriniz. Bir telefonun ne kadar ettiğini yada ne kadar hızlı çalıştığının kararını sizler vereceksiniz. Herkesin aynı şeyi düşünmesi yada aynı telefonu almasını beklemek çok saçma olacaktır. Benim kişisel yorumum şu; Apple 5 inç boyutunda Full HD bir telefon yaparsa tüm üreticileri çok zorlu bir süreç bekleyecektir. Bu dönemde Android eko sisteminde mükemmel telefonlar mükemmel fiyatlara sunuluyor. Ben dilim döndüğünce size yardımcı olmaya çalışarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor ve iPhone 5S incelemesini beğeninize sunuyorum. Her işletim sisteminin kendine has kolaylıkları var. Siz kendiniz için en ideal telefon hangisiyse onu seçin ve lütfen en az 2 sene telefonunuzu değiştirmeyin.

NOT: Telefonu bana ulaştıran değerli kardeşim “Mystic” e binlerce teşekkürler…

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.