Anti money laundering nedir ne işe yaramakta?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Anti Money Laundering (AML),  kısaca kara para aklama faaliyetini önlemek, tespit etmek ve raporlamak için tasarlanmış bir dizi yasa, düzenleme ve prosedür anlamına gelir. Yasadışı faaliyetlerden elde edilen gelirlerin meşru fonlarmış gibi gizlenmesi süreci olan kara para aklama, dünya çapında hükümetlerin, finans kurumlarının ve kolluk kuvvetlerinin önemli bir endişesidir. Anti Money Laundering AML yasaları ve yönetmelikleri, kara para aklama faaliyetinin tanımlanması, raporlanması ve önlenmesi için bir çerçeve sağlamayı amaçlamaktadır.

Ad imageAd image

Genellikle finansal kurumlardan ve diğer düzenlemeye tabi kuruluşlardan aşağıdakiler gibi iç kontroller uygulamalarını talep ederiz banlar şüpheli etkinliği belirlemek ve bildirmek için müşteri durum tespiti ve işlem izleme birkaçıdır. Kısaca Anti money laundering ne demek sorusunun cevabı, kripto para borsaları bağlamında, borsanın kara para aklama amacıyla kullanılmasını önlemek için Anti Money Laundering AML önlemleri uygulanabilir. Bu, müşterilerin tanımlayıcı ve doğrulama bilgileri sağlamasını, şüpheli etkinlik için işlemleri izlemesini ve şüpheli etkinliği uygun yetkililere bildirmesini zorunlu tutmayı içerir.

Anti money laundering nedir?

Genel olarak, Anti Money Laundering AML önlemleri kara paranın aklanmasının önlenmesi önlemlerinin önemli bir parçasıdır ve dünya genelinde finans kurumları ve diğer düzenlemeye tabi kuruluşlar tarafından uygulanmaktadır. Kara para aklama faaliyetinin belirlenmesi, raporlanması ve önlenmesi için bir çerçeve sağlamaya yardımcı olurlar ve finansal sistemin bütünlüğünü koruma çabalarımızın önemli bir parçasıdırlar.

Anti money laundering nedir

Kara para aklamada kripto paraların yeri

Günümüzde kripto paraların genel kullanımları artık kumara dönüştü gibi bir durumla karşı karşıyayız. Parası olan veya grup halinde hareket edenlerin, hedefledikleri kripto paraları aşağıdan alıp yukarıya çıkartıp para kazandığı bir düzen haline geldi. Tabi yukarıdan satıp bir çok insanı mağdur ediyorlar. İş böyle olunca bir kontrol mekanizması şart hale geliyor.

Gelelim kara para aklama olayına. Genelde yasal olmayan durumlarda bu teknolojiden faydalanarak dünyanın herhangi bir yerine parayı aktarma çok kolay bir hale geldi. Hatta yaptırıma uğrayan devletler dahi bu teknolojiyi kullanıyor. İş böyle olunca, bu teknoloji amacı dışında kullanılıyor.

Ad imageAd image

Anti money laundering nedir sorusuna yanıt verdik. Sıradaki konumuz Madencilik virüsü Crackonosh.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir