AnTuTu Benchmark: Galaxy S4, HTC One ve Tegra 4 Karşılaştırması

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil dünyasında son dönemde ağırlıklı olarak ilginin Galaxy S4’e kaydığını söyleyebiliriz. Samsung’un yeni nesil akıllı telefonu resmiyet kazanırken, şimdi ise sıra telefonun rakipleri ile nasıl bir mücadele içerisinde olacağına geldi. Galaxy S4 tıpkı Galaxy S III’te olduğu gibi satış rekorları kıracak ve belki de en çok satan telefon olacak. Ancak bir hatırlatma yapmakta yarar var ki o da: Galaxy S  serisi bir telefon karşısında ilk defa bu kadar iddialı rakipler var. Geçtiğimiz yılı hatırlayalım HTC One ve Xperia S, Galaxy S III karşısında pek bir varlık gösterememişti.

Andronova

Bu yıla tekrar dönecek olursak, Galaxy S4’ün tasarımı ve teknik özellikleri günler öncesinde netleşti. Merak edilen bir sürprizin yaşanma olasılığıydı. Herhangi bir sürpriz yaşanmadı ve Galaxy S4 oval bir tasarımda ve iki farklı işlemciye ev sahipliği yaparak kullanıcıların karşısına çıktı. Amerika versiyonun Qualcomm 600 serisi işlemci ile hız aşırtılmış Adreno 320 GPU yer alırken; uluslararası versiyonda ise Exynos 5 octa işlemcisine yer verdi. Exynos 5 octa 5410 işlemcisi Cortex-A15 ve Cortex-A7 yapısında iki farklı işlemci kümesi olarak tasarlanan bir yonga seti. ARM big.LITTLE  mimarisi ile hem performans hem de enerji verimliliğini ön planda tutuyor.

Samsung’un CES 2013 etkinliğinde görücüye çıkardığı Exynos 5 octa’nın rakiplerine göz attığımızda Qualcomm 600 (HTC One) ve Tegra 4’te (ilk cihaz ZTE cephesinden gelecek) 2013 yılı yeni nesil işlemci birimlerinden. Merak edilen Exynos 5 octa’nın rakipleri karşısında nasıl bir performans sergileyeceği.

antutu gs4 one tegra4

Bu noktada AnTuTu Benchmark testi ile ilk ipuçları gelirken, dünyanın en hızlı işlemcisi olarak lanse edilen Tegra 4’ün (NVIDIA’dan gelen sonuçlar) rakiplerini bir hayli önünde yer aldığını görüyoruz. HTC One ise 22678 skoruna ulaşırken, Galaxy S4 ise 1.6GHz’lik yeni nesil işlemcisi ile One’ın bir miktar gerisinde kaldı. 22.446 puan elde eden Galaxy S IV’ün Gsmarena’nın yaptığı değerlendirmede henüz ön sürüm ile yani stabil bir yazılımda test edilmediğini bildiriyor. Haber kaynağımız Androidandme sitesi ise Galaxy S4 kriterlerini blog.laptopmag isimli siteden temin ederken, burada ise telefonun 21089 puan aldığı belirtilmiş.

Söz konusu sonuçlar henüz net değerlendirmeler değil ancak yine de fikir sahibi olmamızda yarar sağlayacaktır. Elde edilen ilk sonuçlardan Galaxy S4’ün karşısında oldukça ciddi rakiplerin yer aldığıdır. Süreç içerisinde telefonların en stabil halleriyle (Tabi Tegra 4 için bir süre daha bekleyeceğiz) daha detaylı test sonuçları karşımıza çıkacaktır.

Not: AnTuTu Benchmark, Android cihazınızın CPU, RAM, bellek, 2 ve 3 boyutlu grafik, SD kart okuma/yazma ve veritabanı okuma/yazma gibi kategorilerde test edebilen bir uygulamadır.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın