AOKP’nin (Android Açık Kaynak Projesi) Kurucusu Roman Birg, Cyaonogen A.Ş’ye Katıldı!

Android ekosisteminde custom ROM’larla ilgiliyseniz tek boynuzlu atın simgesi olduğu AOKP (Android Açık Kaynak Projesi) grubunu mutlaka duymuş olmalı  ve hatta ekibin hazırladığı yazılımlardan birini mutlaka kurmuş olmalısınız. Android platformuna bakıldığında geliştiriciler tarafından oluşturulan özel ROM’ların %50’lik dilimi AOKP tabanlı yazılımlardır.

teknik destek

Roman Birg tarafından oluşturulan ekibe kısa süre içerisinde birçok geliştirici dahil olurken, birçok kişiye göre AOKP tarafından oluşturulan yazılımlar CyanogenMod‘dan daha stabil ve başarılı işlere imza atıyor. Kurumsallaşma tarafında ise Cyanogen aldı başını gitti ve son dönemde bu anlamda önemli işler gerçekleştirdi. Oppo ile donanım ortaklığı gerçekleştiren ve Oppo N1 modelinde Google tarafından onaylı bir şekilde yer alan CyanogenMod, 50 milyon doların üzerinde fon satın olarak kurumsal yapıda ne kadar kararlı olduğunu ispatlamıştı. Geliştirici ekip son olarak Android yazılım dünyasının en dikkat çeken isimlerinden biri olan (futbolda Messi ve Ronaldo ile eşdeğer ) AOKP ekibinin kurucu Roman Birg’i bünyesine kattı.

Konuya ilişkin resmi açıklama Roman Birg tarafından yapıldı. Ünlü geliştirici Twitter hesabından Cyanogen A.Ş‘ye katıldığını duyurdu. Birg yaptığı açıklamada AOKP içerisinde yer almaya devam edeceğini ve yazılımlara katkı sunmayı sürdüreceğini de belirtti.

Böyle büyük beyinlerle çalışacak olan Cyanogen A.Ş’nin mobil dünyasına sunacağı katkılar ve yenilikler birçok kesim tarafından merakla bekleniyor.

kaynak: androidbeat

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir