AOSP ve Qualcomm Arasında Krize Neden Olan Yeni Nexus 7’nin Fabrika İmaj Dosyaları Yayımlandı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Yeni Nexus 7’yi Android 4.3 ile geçtiğimiz ay düzenlenen mini bir etkinlikte gün yüzüne çıkaran Google,  yeni nesil tabletinde Qualcomm cephesinden  dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisine yer verdi. Nexus cihazların tanıtımlarının yapılmasından kısa bir süre sonra fabrika imaj dosyalarını geliştiriciler sayfası üzerinden indirilebilir hale getiren Google’ın Yeni Nexus 7’de ise imaj dosyalarının henüz yayınlanmaması Qualcomm ile bir krize neden olmuştu.

Birçok geliştirici bu noktada AOSP (Android Açık Kaynak) takım lideri Jean-Baptiste Queru’ya sorular yöneltirken, JBQ ise konuya ilişkin konuşma yetkisi olmadığını belirtirken, soruların tümünü yanıtsız bıraktı ve üstelik takım lideri bu sebeple görevini bıraktığını açıklamıştı. Oysa Qualcomm’un bu noktada yasal haklarını ön plana çıkararak imaj dosyalarının yayımlanmasının önüne geçtiği biliniyordu.

Görünüşe bakılırsa sorun hallolmuş ve Google, geçtiğimiz gün Razor kod adlı tabletin fabrika imaj dosyalarının yanı sıra tabletin tüm donanım sürücülerini geliştiriciler sayfası üzerinden yayımladı. Buradan erişebileceğiniz fabrika imaj dosyası sayesinde Yeni Nexus 7’yi orijinal hale getirebilirsiniz.

Buradan erişilen donanım sürücüleri ise geliştiriciler için büyük önem taşıyor. Bu sayede tablet için geliştire sezonunun açıldığı ve sağlıklı özel ROM’lar oluşturulabileceği anlamı taşıyor.

Google, daha önce Nexus One ve Nexus 4 modellerinde de Qualcomm cephesinden işlemcilere yer vermiş ve söz konusu modellerin fabrika imaj dosyalarının yayımlanması noktasında yine ufak çaplı krizler yaşanmıştı. Oysa bakıldığında Google’ın diğer donanım ortakları (Nexus 7-Tegra 3, Nexus 10- Exynos 5250, Galaxy Nexus- TI OMAP 4460) ile böyle bir sorun yaşamadığı görülüyor.

ilgili>> AndroidandMe

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir