APK nedir APK nasıl yüklenir?

Andronova
2 Minimum Okuma

APK, Android oyun ve uygulamaların kurulmamış dosya haline denir. Android kullanılan cep telefonu ve tabletlerde APK nasıl yüklenir diyen bazen bu terimlere yabancı olanlar vardır. Bu haber onlar için.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Apk nedir? Android telefonlara yüklenen her türlü uygulama veya oyundur. Açılımı Android Package Kit yani Android paketi anlamına geliyor. Apk paketleri sayesinde telefonlara çeşit çeşit oyunlar, uygulamalar indirilebiliyor. Uygulama ve oyunun yüklenmemiş halinde dosya uzantısı .apk olarak geçer. Apk nedir detayları…

Apk ne demek? Apk uygulama oyunlarının tamamına yakın bir kısmını Android marketi yani Google Play sayesinde indirebilirsiniz. Google Play Store de istediğiniz uygulama ve oyun bulunuyor. Bu oyun ve uygulamalar telefonlara apk olarak yüklenmektedir. Bu oyun ve uygulamaları her ne kadar Google Play indiriyor olsa da açılmasını sağlayan apk paketidir. Apk adı altında tüm dosyaları Google Play’den indirmek oldukça kolaydır. 

APK nasıl yüklenir?

Google Play’e giriş yaptıktan sonra arama kısmına indireceğiniz apk’yı yazarak çıkan ekranda istediğiniz uygulamayı bulup üzerine bastıktan sonra yükle kısmına basmanız gerekiyor. Uygulamanın büyüklüğüne göre ve indirme hızınıza göre apk dosyanız indirilecektir.

Google Play’de olmayan bir apk dosyasını indirmek mümkün mü? Evet. Bunun için tarayıcılar kullanılabilir. Apk dosyanızı internet sitelerinden de indirebilirsiniz. İnternet sitelerinden apk yükleyebilmek için telefonunuzun dış kaynaklara açık olması gerekiyor. Bunu ayarlar güvenlik kısmından aktif edebilirsiniz.

Mağaza dışından Apk nasıl yüklenir? Google Play Store dışında uygulama yüklemek için cihazda bilinmeyen kaynaklara izin vermek gerekiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

APK nedir APK nasıl yüklenir?APK nasıl yüklenir?

APK indirirken dikkat edilmesi gerekenler

Her mağazadan uygulama veya oyun indirilmez. İndirdiğiniz dosyayı virüs taramasından geçirmeden cihazınıza yüklemeyiniz.

Apk dosyaları her ne kadar işinize yarayacak oyun ve uygulamalar olsa da kötü amaçlı yapılmış apk dosyaları da bulunmakta. Bu dosyalar Google Play’de kolay kolay bulunmaz. İnternetten apk indirirken virüslü olup olmadığı, indirdiğiniz sitenin güvenli olup olmadığı mutlaka bilinmelidir. Virüslü bir apk dosyası telefonunuzu kullanılmayacak hale getirecek kadar tehlikelidir.


Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 00:37

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir