App Store ve Google Play borç para alma tuzağı

Mustafa Kemal Erdem
Yazar Mustafa Kemal Erdem 5 Minimum Okuma

Mobil uygulamalardaki yanıltıcı yönlendirmeler, zaman zaman kullanıcıların haksız yere parasını almakta. App Store ve Google Play borç para alma kandırmacası hakkında önemli bilgileri teknoloji haber köşemizde.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

App Store ve Google Play’ deki uygulamalar kullanıcıları borç para almaları için kandırıyor.

Kredi uygulamaları, cep telefonlarından veri çalar ve bu bilgileri özel kişilerin ödeme yapması için baskı olarak kullanır. Apple’ın App Store ve Google Play’den yüzlerce riskli uygulama indirilebilir. BT güvenlik şirketi Lookout’un yeni bir raporuna göre.

Lookout, Google Play ve App Store’da yaklaşık 300 sahte ve tehlikeli kredi uygulaması belirledi. Uygulamalar ağırlıklı olarak Afrika ve Güneydoğu Asya’daki özel kişilere yöneliktir. Ancak diğer ülkelerde de bu durum mevcut. Uygulamalar görünüşte normal şartlarla hızlı krediler sunduğunu iddia ediyor, ancak gerçekte kurbanların para ihtiyacını, onları haksız sözleşmelere sokmak için kandırıyorlar. Başvuruyla bağlantılı olarak, müşterilerin cihazlarındaki hassas bilgilere normalde bir kredi başvurusu için gerekli olmayan bilgilere erişim sağlamaları gerekiyor. Bu, örneğin cep telefonunun kişileri, arama geçmişi, resimleri ve SMS mesajları ile ilgili olabilir.

App Store ve Google Play borç para alma yanılgısı

Google Play borç para verme şeklindeki davranışlara dikkat edin. Yüksek geri ödemelere dikkat!

Yersiz bilgi için tuhaf taleplere ek olarak borç verenlerin çoğu hileli davranışlar sergiliyor. Kurbanlar diğer şeylerin yanı sıra, kredilerin uygulama mağazalarında sunulandan daha gizli ücretlere, yüksek faiz oranlarına ve daha kötü geri ödeme koşullarına sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Lookout, kullanıcı verilerinin bazen müşterileri ödemeye zorlamak için kullanıldığına dair kanıtlar da buldu. Ortak kullandıkları bir taktik olarak bir borç alanın borcunu ifşa etmekle tehdit etmek ya da kişisel bilgileri kişinin iletişim ağına yaymaktı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Lookout’un araştırmacıları, Google Play’de toplamda 15 milyondan fazla indirilmiş 251 Android uygulaması tespit etti. Ayrıca ekip Apple’ın App Store’unda bölgesel mağazalarında en popüler 100 finansal uygulama arasında yer alan 35 uygulama belirledi. Lookout, sırasıyla Google ve Apple ile iletişim halindeydi ve yayınlandığı sırada hiçbir uygulama indirilebilir durumda değil.

Google Play borc para alma 1
App Store ve Google Play borç para alma tuzağı

Dolandırıcılık uygulamaları

Mobil uygulamalar, günlük hayatı birçok yönden basitleştiriyor ve şirketlerle, örneğin borç verenlerle etkileşim kurmanın uygun bir yolu. Ancak bir uygulamaya kişisel bilgileri emanet ederken, durup istenen bilgilerin alakalı olup olmadığını ve uygulamanın arkasındaki işin meşru olup olmadığını kendinize sormanız son derece önemlidir. Lookout’ta kıdemli araştırmacı olan Ruohan Xiong. “Tespit ettiğimiz dolandırıcılık uygulamalarında da gördüğümüz gibi, kullanıcılar dikkatli olmazsa uygulama izinleri kolay bir şekilde kötüye kullanılabilir. Birbirinden bağımsız hareket eden onlarca aktörü içermesi muhtemel olsa da, uygulamaların çok benzer bir iş modeli var. Bu, mağdurları haksız kredi koşullarına kandırmak ve ardından ödemeye zorlamakla ilgili.”

Lookout’un Mobil Uç Nokta Güvenliği ve Kişisel Dijital Güvenlik hizmetleri, bu ve benzeri tehditlere karşı koruma sağlar. Uygulamalar artık uygulama mağazalarında mevcut olmasa da Lookout, tüketicilerin uygulamalar aracılığıyla finansal kurumlarla iletişim kurarken dikkatli olmalarını önemle öneriyor. Google Play borç para alma şeklindeki paylaşımlara da dikkat edin.

Google Play borc para alma 2
App Store borç para alma

Kullanıcılara öneri güvenlik adımları

Bireysel olarak yıllarca dikkatli olarak sanal ortamda işlem yapmaktayım. İnternet alışverişlerimin geneli sanal kart üzerinden yapmaktayım. Teminatsız sistemler ve güvenirliğinden emin olmadığım siteleri pek kullanmamaktayım. Mobil cihazlarda ödeme yöntemi olarak genelde kullanılması gerekiyorsa, ya sanal kart kullanırım, ya papara tarzı hizmetlerden yararlanırım.

Parasal işlemleri yaptığım sistemler ve internet bağlantılarının geneli güvenli olur. Bilmediğim yerlerden bağlantı yapmam. Önüme gelen herhangi bir cihazdan ya da bilgisayardan parasal işlemlerimi yapmam. Artı kesinlikle cihaz güvenliğimi sağlarım. Bilgisayarımda ücretli antivirüs programı ve telefon olarak iPhone tercih ederim. Her ortamda parasal işlerde kullandığım şifrelerimi kullanmam. Artı parasal işlerde kullandığım giriş bilgilerini de kayıt etmem. Bir çoğu hep aynı şifrelerle ve aynı bilgilerle ortak bir kullanım sergilerler.

Önemli güvenlik notu

App Store ve Google Play borç para alma tuzağına düşmemeniz için yukarıdakilerine dikkat edin. Kesinlikle telefonunuzda ödeme yöntemini risksiz olan seçenekler ekleyerek yapın. Sanal kart eklerseniz, kart limitini en düşük limitleri belirleyerek yapın. Unutmadan minimum 1 TL limitle bırakmanızı öneririz. Belli bir ücretsiz kullanımlar için kart bilgisi gerektiğinde, 0 limitle olan kartlardan işlem yapmamaktalar.

Sıradaki: Haarp teknolojisi deprem ile gündemde

Takip etmek:
Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir