Appellancy ile iPhone’lar Yüz Tanıma Teknolojisine Kavuşuyor!

media 2397

Yüz tanıma teknolojisi Android ekosisteminde uzun bir süredir olan çok fazla kimsenin kullanmadığı bir ekran kilidi açma yöntemi. Öncelikle bu yöntemin işlemesi eskiden oldukça problemliyken Android 4.2 sonrası cihazlarda yüz tanıma teknolojisi çok hızlı ve sorunsuz çalışmakta. Apple ise ekran kilidini açmak için iPhone 5S’e kadar hep klasik kaydırma yöntemini benimsemiş iPhone 5S ile birlikte de TouchID denilen parmak izi okuma sensörüyle ekran kilidinin açılmasını sağlamıştı.

teknik destek

Bu anlamda Android ekosistemi bizlere hep daha fazlasını sunmuştu fakat iOS 7in JailBreak yapılması ile birlikte iOS işletim sistemini Android işletim sistemine döndüren birçok programa da kavuşmuş olduk. Özelleştirilemeyen iOS arayüzü JailBreak sonrası her şeyi ile özelleştirilebilir bir hal almıştı. Zaman zaman sizlerle bu tweak’leri paylaşıyordum. İşte iOS yüz tanıma teknolojisi de 3.parti bir yazılım geliştirici tarafından gerçekleştiriliyor. @minlover11 adlı kullanıcının yazdığı bu “Applelancy” isimli bu program Cydia marketten şimdilik ücretsiz olarak sunuluyor.

Programın çalışma prensibi ise çok basit. Telefondan programı çalıştırdığınızda program 35 adete kadar resminizi çekiyor. Daha sonra telefonu açmak istediğinizde ise tuş kilidine basıp telefonu yüzünüze tutuyorsunuz. Daha evvel çekilen resimlere göre ekran kilidinin kalibrasyonunu ayarlayan program hızlı bir şekilde ekran kilidinin açılmasını sağlıyor. Gördüğüm kadarıyla Android yüz tanıma teknolojisinden bir miktar yavaş çalışan programın nasıl çalıştığını merak ediyorsanız aşağıdaki videodan ayrıntıları izleyebilirsiniz.

c5h1dYs7iA4″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Not: Bu programın telefonunuza kurulabilmesi için telefonunuza mutlaka JailBreak yapılması gerekiyor.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın