Apple 2014 1.Çeyrek Satış Rakamları Açıklandı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2013 yılının son çeyreğinde özellikle telefon segmentinde rekorlar kıran Apple, kişisel bilgisaylar bölümünde ise 1984 yılından beri yapmadığı bir atılımı gerçekleştirmişti. Noelin de etkisiyle satış rakamlarını bir önceki yıldan daha yukarılara çıkartan Apple 2014 ilk çeyrek raporunu açıkladı bile.

Andronova

Appe’ın 2014 ilk çeyrek geliri tam 57,6 milyar dolar olduğu belirtilen raporda analistlerin öngördüğü rakam olan 58,1 milyar doların biraz altında kaldı. Şirketin hisse değeri 13,7 dolardan 14,50 dolara çıkarken şirket değeri de 13,1 milyar dolar artmış oldu. Sadece mobil alanındaki rakibi olan Samsung’un yılın ilk çeyreğinde 9 milyar dolar hisse kaybı yaşadığı düşünüldüğünde Apple’ın 2014’ün ilk çeyreğindeki başarısı daha iyi anlaşılabilmekte değil mi?

Satılan cihazlar konusunda da Apple 2014’e iyi başladı. 2013 son çeyreğinde satışa sunduğu yeni iPhone modelleri iPhone 5S ve iPhone 5C ile yeni nesil tabletleri iPad Air ve iPad Mini Retina Display ile satışlar bir önceki yıla göre büyük bir artış gösterdi -ki burada iPhone 5C’nin bu satışlara en ufak olumlu bir katkısının olmadığını da hatırlatalım. Ben şahsen iPhone 5C kullanan tek bir kişi görmedim şu ana kadar.

iphone satış 2014 ilk çeyrek

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre toplam iPhone satışı 51 milyon adet olarak belirtildi. 26 milyon iPad Air ve iPad Mini Retina Display satışı gerçekleşirken şirket bir önceki yılın aynı dönemine göre de %14’lük bir artışa imza atmış oldu. Aynı dönemde 6 milyon iPod ve 4,8 milyon Mac satılmış durumda. Bu Mac rakamlarına henüz yeni nesil Mac Pro’nun dahil olmadığını belirtelim. Apple’ın 2014 2.çeyrek bilanço hedefini ise 42 ile 44 milyar dolar arasında olduğu belirtiliyor.

wsj-ipad-sales-q114 wsj-ipod-sales-q114 wsj-mac-sales-q1141

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.