Apple 700 Milyon Kişilik GSM Pazarına Giriyor!

Andronova

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi 1 milyar 400 milyon kişinin yaşadığı bir süper güç. China Mobile ise tüm dünyanın 700 milyon kullanıcısı ile en çok abonesi olan GSM Operatörü. Apple Çin’de China Telekom ve China Unicom diğer operatörler vasıtasıyla iPhone 5S ve iPhone 5C satışına başlamıştı. 4G’ye geçiş yapmaya hazırlanan Çin’e geçtiğimiz ay Tim Cook bir ziyaret yapmış ve China Mobile Başkanı ile bir görüşme yapmıştı. Bu görüşme sonrasında iPhone 5S artık China Mobile tarafından da satılacak haberleri dün itibariyle doğruluk kazandı. 

700 milyon kullanıcısı olan China Mobile GSM Operatörünün ön talep topladığı ve %10 civarında bir kesimin yeni nesil iPhone 5S’lere ilgi gösterdiği belirtilen haberde, fiyatların Amerika fiyatlarından çok daha pahalı olmayacağı söyleniyor ama Apple Store China Online Store’da iPhone 5S 16 GB = 868 $, iPhone 5S 32 GB = .999 $ ve iPhone 5S 64 GB = 1130 $ fiyatlarla satılmakta. Amerika da ise bu fiyatlardan çok daha düşük olan iPhone 5S fiyatının China Mobile tarafından nasıl fiyatlandırılacağını 18 Aralık tarihinden sonra hep birlikte göreceğiz.

Apple 700 milyon kullanıcının söylendiği gibi %10’na yani 70 milyon kullanıcıya telefon satarsa, servetine servet katacaktır. Çin’de iPad çok tutulan bir tablet olmasa da bu %10’un tablet alacağını da hesaba katarsak Apple Foxconn’u üretim konusunda dahada terletecek gibi görünüyor. Apple’ın el altından “Çin’de yapılan ürünlere talep edin” kampanyasına destek verdiği konuşulurken Tim Cook’un Çin ziyareti de oldukça ironik görülmüştü. Güney Kore üretimli telefonlara gönderme yapan Tim Cook değişik bir pazarlama stratejisi benimsiyor ve bu strateji de tutmuş görünüyor.

Kaynak: 9to5mac

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir