Apple Çin’de iPhone 5S ile Ne Umdu Ne Buldu!!!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Apple CEO’su Tim Cook’un Çin pazarına verdiği önem aşikar. China Mobile ise 756 milyon kullanıcısı ile dünyanın en büyük GSM operatörü. Dünyanın en zengin teknoloji firması ile dünyanın en büyük GSM operatörünün birlikte bir işe imza atmalarından mükemmel sonuçlar bekleniyordu. Apple China Mobile’a özel bir fiyatlandırma yaparak halen ülkede iPhone 5S satışı yapan China Telekom ve China Unicom’un alış fiyatlarından bile daha ucuz bir fiyata iPhone 5S’i sattığı söyleniyordu. Dolayısıyla 17 Ocak tarihinde Chine Mobile tarafından satışa sunulacak olan iPhone 5S ve iPhone 5C için her şey mükemmel görünüyordu.

teknik destek

Apple’ın Çin’de ki pazar payı %6 civarlarında. Bunun en büyük sebebi ise Çin’de Xiaomi, ZTE, Huawei gibi firmaların ve irili ufaklı üreticilerin dünyanın en iyi telefonlarını en ucuz fiyatlara ve en iyi arayüzler ile sahip olabiliyor olmaları; hemde iPhone 5S’in yarı fiyatına. Dünyanın en hızlı akıllı telefonu Gionee Elife E7 varken açıkçası Çin gibi donanıma önem veren kullanıcıların oluşturduğu bir pazarda kimse iPhone 5S’e ilgi göstermiyordu. China Telekom ve China Unicom ilk ay toplamda 270 adet telfon satabildi ki 1 milyar 250 milyon kişinin yaşadığı bir ülkede bu rakamlar gerçekten oldukça komik görünüyordu. Apple ise bu gidişe China Mobile ile bir dur diyebileceğini düşünerek 6’lık dilimi %16’lara çıkartmanın hesabını yapıyordu.

apple-iphone-5s

China Mobile’ın 25 Aralıkta başlattığı ön siparişlerin son gününe geldiğimizde ise şu ana kadar gelen siparişleri 1 milyon ile kaldığını görüyoruz. Bu durumu nasıl yorumlarsınız bilemiyorum ama bu durum tek kelimeyle başarısızlık olarak görünmektedir. Apple donanım anlamında mükemmel işlere imza atsa da ekran boyutu şu anda tercih edilebilirliğinin önüne geçiyor. Rakiplerinin 2K çözünürlüğünde ekranlar yaptığı bir dönemde yeni nesil telefonunda halen Full HD desteği olup olmayacağı bile belli değil. Kullanıcıların bu tutumları sonrasında Apple’ın yakın bir sürede iPhone 6’yı duyurması sürpriz olmayacaktır.

Kaynak: gsmarena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!