Apple Hisselerini Geri Topluyor!

12 Aralık 1980’de Apple, 1956 yılında Ford Motor Company’nin halka arzından daha çok sermaye ve tarihteki diğer şirketlerden daha fazla milyoner yaratarak hisse başına 22 dolardan halka arz edilmesi üzerinden tam 34 yıl geçmiş. Apple 3’ten sonra Microsoft ve IBM ile yarışabilmek adına yapılan bu halka arzın Steve Jobs’ın şirketten atılmasıyla sonuçlanması o dönem için şansızlık olarak görülse de şirketin şu anda geldiği noktanın en büyük sebebi hisselerin o gün borsada işlem görmeye başlamasıdır.

Andronova

Apple’ın açıkladığı 2013 mali raporlara göre firma 57 milyar dolar ciro ve 13,1 milyar dolar kar elde etmişti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 13,81 dolar olan hisse başı tutarı da 14,50 dolara çıkarak yatırımcısının yüzünü güldürmüştü. Mobil alanda en büyük rakibinin rekor borsa kaybı yaşadığı bir dönemde bu cirolar ve şirket gelirleri ise Cupertino’lu teknoloji devinin büyük bir başarısı olarak gösterilmişti.

Apple Inc. CEO Tim Cook and China Mobile's Chairman Xi Guohua pose with a customer at an event celebrating the launch of Apple's iPhone on China Mobile's network in Beijing

The Wall Street Journal’ın haberine göre Apple 2014 ilk çeyrek raporlarının açıklanmasından sonra piyasada bulunan 14 milyar dolarlık hisselerini geri aldı. Son 12 ayda 40 milyar dolarlık hissesini geri toplayan Apple’ın bu aksiyonu için büyük ortakların daha da büyümelerini engellemek olduğu yorumları yapılıyor.

Wall Street Journal Goes On Sale In London For The First Time

Şirket 2014 yılında 45 milyar dolarlık bir sermeye artırımı hedeflerken alımların ardı ardına yapılmasını bu bağlamda anlamak bir hayli zor olsa da; The Wall Street Journal’a açıklamalarda bulunan Tim Cook “uzun vadede şirket için en doğru olan adımları atmaya çalışıyoruz. Kısa vadeli yatırımcılardan uzun vadeli yatırımcıların zarar görmesini istemiyoruz” şeklinde bir açıklamada bulunuyor.

Bu alımların kısa vadede Apple hisselerine tavan yaptıracağını görmek içinse uzman olmaya gerek yok gibi duruyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.