Apple iBeacon’da Israr Ediyor

blank

ISI (İnternational Strategy Investment) Başkanı Brian Marshall geçtiğimiz günlerde Apple‘ın mağazalarında kullanıma sunduğu iBeacon sistemini denemeye gidiyor ve gördüklerinden de pek etkilenmemişe benziyor. iBeacons ile mağaza içinde ürün bilgilendirmesi almak isteyen Marshall,  bu konuda Apple’ın ve mağaza içindeki teknolojilerinin yetersiz olduğunu vurguluyor. iPhone 5S için belli bildirimleri telefonundan takip ettiğini ama iPad bölümüne ve kişisel bilgisayarlar bölümüne geldiğinde bu bildirimleri alamadığını ve kampanyalardan haberdar olamadığını söylüyor.

teknik destek

iBeacons nedir diyenleriniz için teknolojiyi kısaca özetlemek isterim. Apple bildiğiniz gibi NFC teknolojisine oldukça soğuk bakıyor. Hatta başta Tim Cook olmak üzere bu teknoloji ile resmen dalga geçiyorlar. İki cihazın birbiriyle temasının her zaman mümkün olmayacağı görüşündeler ki bir noktada haklılar da ama NFC teknolojisi aslında ödeme yapmak için yapılmış bir teknolojiydi. Bu teknoloji ile fotoğraf göndermek tamamen telefon üreticilerinin yaptığı bir görsel şölen. Peki nedir bu Beacons? Bu konuda sizlere daha evvel iki yazı hazırlamıştım. detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz. Beacons teknolojisi düşük güç tüketimli Bluetooth 4.0 ile çalışan bir çip. Bu çip hem telefonlara hemde tabletlere entegre edilebiliyor. Bu çip işletim sistemi ile diyaloğa girerek bağlanacağı terminalden gelen bilgiler cihazınızın ekranına yansıtıyor. Beacons’un en büyük avantajı ise normal bir saat pili ile 2 yıl kullanılabilmesi. Bu çip uyumlu olduğu terminallere bilgi gönderiyor ve bu terminallerden bilgi alıyor. Amerika’da bir çok firma bu teknolojiyi şu anda kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın en büyük yapı malzemeleri satıcısı Macy’s, New York ve San Fransisco mağazalarında raflarda ki ürünlerin bulunması ve ürünler ile ilgili bilgilerin oluşturulması için Bluetoot 4.0 teknolojisini kullanan bu yapıya geçiş yapmıştı.

Apple Storelarda iBeacons ile bir ürünün yanına gittiğinizde iPhone cihazınızdan bu ürünlerin bilgilerini, fiyatlarını, bunun yanında alabileceğiniz aksesuarları görebiliyorsunuz. Bu teknoloji ile “dokunma” yapmadan da ödeme yapmanız sağlanabilecek. Önümüzdeki günlerde PayPal yardımıyla bu teknoloji ödeme tarafında daha fazla gelişmesi bekleniyor. Mobil tarafta ise hem Glonass uydularına hemde GPS uydularına erişim sağlayabilen Android ve Windows Phone telefonların üreticileri Apple’ın başını çektiği Beacons teknolojisine de sahip çıkacaklar mı, yoksa bu teknoloji mobil alanda Apple’ın tekelinde mi kalacak? Sizce NFC mi yoksa Beacons teknolojisi mi daha önde yer alıyor? Yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.

Kaynak: MacRumos

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!