Mac ve iPhone virüs bulaşabilir mi?

Apple' ın güvenlik duvarı ve Sandboxing yöntemiyle iPhone, iPad ve Mac daha güvenli. Apple neden virüs programları kullanmıyor? Gerekli görmediğinden. Sistemlerine erişime izin vermiyor.

Mac ve iPhone virüs bulaşabilir mi?
banner192

iPhone virüs bulaşır mı? Çin merkezli bazı uygulamalarda zararlı içerik ortaya çıkmıştı. Buna neden olan ise Xcode sürümünün kaçak kullanılması. Yakın bir zamanda önemli bir açığı da WikiLeaks açıklamasıyla ortaya çıkmıştı. Ama Android ile kıyaslandığında çok daha güvenli olan iOS' a Jailbreak, yapılmadığı sürece sorun oluşmamakta. Jailbreak yöntemi kullanıcıya gelişmiş seçeneklere ulaşmayı sağlıyor. Bu dış etkenlere de aynı şekilde erişim sağlayabiliyor.

Apple neden virüs programı kullanmıyor? Bunun nedeni kendi işletim sistemlerine güvendiğinden. Düşünün o kadar güveniyor ki virüs programları dahi cihaza müdehale etmesine izin vermiyor. App Store mağazasında virüs programları farklı işlevler için yer almakta. Yani virüs programı bulunmuyor. Apple' ın kullandıkları sistemler kısıtlı olduğundan ne kullanıcı ne de başkalarının direk müdehalesine izin vermiyor. 

iPhone ve Mac cihazlarınız varsa bu cihazlar hakkında sizin de virüs bulaşma düşünceniz olabilir. Fakat bilinen bir gerçek var ki iPhone ve Mac gibi cihazlara virüs çok zor bulaşıyor. Bunun için İOS cihazlarda kullanılan bir yöntem var ki bu cihazlarınıza virüs bulaşmasını önlüyor.

facebook müşteri hizmetleri
Mac ve iPhone virüs bulaşabilir mi?

iPhone'da Sandboxing yöntemi ile virüslerden korunma

İOS, Sandboxing adında bir yöntem kullanıyor ve bu yöntem ile uygulamalar kendi sınırlarının dışına çıkamıyor. Bu yöntem, uygulamaların kendi sınırları dahilinde işlem yapmasına olanak tanıyor. Böylece uygulamalar sınırlarını aşıp diğer herhangi bir uygulamaya erişemiyor.

iOS cihazınızdaki bütün uygulamalar, kısıtlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Bunların yanında telefonunuza gelen güncellemeleri sıkı takipte kalarak, güncellemeleri yaparak telefonunuzu güvenli bir şekilde kullanmanızı sağlar. iOS, yeni sürümlerini yayınladığında desteklenen cihazlar anında güncelleme işlemini gerçekleştiriyor.

Mac ve iPhone için uygulama mağazası denetimi

Apple ünlü bir platform oluşturdu ve adına 'duvarlı bahçe' deniyor. Bu güvenli bahçe sayesinde Apple kullanıcılarına güvenli bir kullanım sunuyor. iOS'ta herhangi bir uygulama indirmek isterseniz bunu sadece App Store üzerinden indirmeniz mümkün oluyor. Bu nedenle bu platform da size güven sunuyor. Böylece Mac cihazlarınızı da virüs bulaşma derdi olmadan güvenle kullanabilirsiniz. Fakat virüs bulaşmayan cihazlarınız nedeniyle hiç bir yanılgıya düşmeyeceğinizden de emin olmamalısınız... 

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 10:04
YORUM EKLE
YORUMLAR