iCloud Google yedekleme! iCloud verileri Google bulutta

Apple iCloud kullanıcıları artık iPhone telefonlarında oluşturdukları yedekleri Google Bulut sisteminde yedekleyebilecekler. iPhone iCloud Google yedek alma detaylar haberimizde…

Andronova

Apple firması ile Google arasında yıllardır devam eden bir yazılım rekabeti bulunmaktadır. Bu rekabette Google iOS sistemi için uygulamalarını tasarlarken Apple uzun bir müddet Android için uygulamalarını tasarlamadı. Fakat artık Android kullanımının çok yüksek seviyeye ulaşması Apple bu kararından vazgeçirmişe benziyor.

iCloud Google yedekleme: Apple firması bu güne kadar merakla kullanıcıların sorduğu bir soruya nihayet cevap verdi. Firma iColud kullanıcı verilerinin bazı kısımlarını Google bulut sisteminde yedeklediğini resmen onayladı. Resmileşen bu durun biz kullanıcılar için ne ifade etmektedir?

Apple iCloud Google bulutta

iCloud Google yedekleme! iCloud verileri Google bulutta

iCloud verileri google buluta atma nasıl yapılır? Şirket tarafından yapılan resmi açıklamalara baktığımızda iCloud resmi hesap verileri Google Bulut platformunu  ikinci ve üçüncü servis olarak kullanıldığını görmekteyiz. Firma bu sistemde yedeklenen verilen kesinlikle kullanıcı tanımlaya yönelik olmadığını açıkladı. Yani bu şifreli verilere ulaşan biri bu verilen hangi kişiye ait olduğunu kesinlikle bilemeyecektir. Bu durum firma açıklamasında özellikle vurgulanmaktadır.

Geçen günlerde iOS güvenlik kılavuzu şirket tarafından yayınlandı. Bu kılavuzda Amazon S3 ve Google Bulut Platformu gibi veri saklama platformlarında bazı verilen saklandığı açıklandı. Daha önce yayınlanan kılavuzu baktığımızda sadece  Microsoft Azure yer alırken Google Bulut sistemi yer almamaktaydı. Ek depolama olarak ise sadece Amazon S3 kullanılmaktaydı.

Apple bulut sisteminde kullanıcıların bir çok verisi saklanmaktadır. Google bulut sisteminde yedeklenen kişisel veriler AES-128 ve SHA-256 anahtarları ile şifrelenmektedir. Bu sistemde bulunan verilerin herhangi bir güvenlik endişesi oluşturmayacağı firma tarafından açıklandı. Ayrıca Google’da bu dosyalara erişememektedir.

Apple 2016 yılında Google bulut servisini kullanabilmek için yüksek miktarlı bir sözleşeme Google ile imzalamıştı. iCloud google atma


Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2018, 12:00

Andronova